| ninjamen6666 a întrebat:

am nevoie repede de ajutor; vreau sa cumpar componente pentru pc dar nu stiu daca sunt compatibile intre ele:
Memorie Exceleram 2GB DDR3 1333MHz
Placa de baza ECS MCP61M-M3 Socket AM3
Placa video Sapphire Radeon HD5450 1GB DDR3 64bit PCIe HS
Procesor AMD Athlon II X2 Dual Core 250 3. 00GHz Socket AM3 C3
Sunt nou pe TPU, dau FUNDA daca pot si daca spuneti cum.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Componentele sunt compatibile dar in jocuri nu se va descurca bine deoarece acea placa video este foarte slaba.
Te pot ajuta cu o configuratie daca raspunzi la intrebarile astea:

Ce buget ai?
Vad ca nu ai pus carcasa, sursa si HDD. Daca le detii deja, da detalii despre ele; in special sursa(firma si putearea) si HDD-ul(este pe IDE sau SATA).
3. Ce monitor folosesti?
4 La ce folosesti PC-ul?

| ninjamen6666 explică (pentru IulianP):

Sursa si hdd le pastrez
hdd mi se pare ca SATA
sursa delux- model ATX-400W P4-asa scrie
monitor LG FLATRON L1752s
s-a stricat placade baza la pc-u asta (s-au umflat condensatorii) si vreau sa schimb piesele- calculatoru e vechi de 5 ani
Nu am un buget mare; vreo 650 de lei, de asta m-am orientat la piese mai ieftine da bune la pretul lor.
Am o placa video Palit X800GTO 256DDR3 PCIE-asta noua de ce nu ar fi buna?
Vreau sa mearga in general jocurile mai noi adica 2012, 13, 14 maxim, si programele sa le ruleze mai repede (de ex: programul Pro Show Producer ruleaza foarte greu)

| IulianP a răspuns (pentru ninjamen6666):

KidDarkness se referea la bitii de pe placa video.
Uite aici de ce spun ca HD 5450 este o placa video slaba: http://www.techspot.com/review/244-ati-radeon-hd-5450/page4.html
Eu iti recomand urmatorul upgrade: http://bit.ly/Q1oNMs
Ai o placa de baza buna, un procesor dual-core de la Intel mai performant si mai economic decat acel Athlon X2 si 4 GB RAM.
Ti-am pus si o sursa de calitate deoarece acel Delux este o petarda fara protectii. Cu Sirtec-ul pus de mine nu vei avea probleme la caderi de tensiune, supratensiune, fulgere, etc.
Acel G550 vine si cu un GPU integrat care este la fel de performant ca si acel HD 5450.

Iar in viitor iti vei putea adauga o placa video mai buna gen HD7750.

| ninjamen6666 explică (pentru IulianP):

Si merge cu placa video actuala?

| IulianP a răspuns (pentru ninjamen6666):

Atata timp cat cat este pe PCI-e binenteles ca va fi compatibila cu noua placa de baza. Dar sa stii ca placa actuala nu este mai performanta decat GPU-ul integrat in G550.

| ninjamen6666 explică (pentru IulianP):

Daca iau lista care ai facut-o pe eMAG pot rula programe jocuri
de exemplu fifa manager 2012 merge cu placa integrata?

| IulianP a răspuns (pentru ninjamen6666):

Va merge pe rezolutii mici dar sa nu te astepti la cine stie ce detalii. Insa decat sa dai banii pe acel HD 5450 mai bine mergi o vreme pe GPU-ul integrat in G550, iar in viitor cand vei mai strange ceva bani iti poti cumpara si placa video dedicata.

10 răspunsuri:
| 000MadMAX000 a răspuns:

Da prietene sunt compatibile intre ele.Mam uitat pe site-ul producatorului placii de baza si iti suporta fara probleme procesorul pe care il vrei tu, la fel si ramii si placa video.Dar ti-as recomanda ceva pe 128bit e mult mai rapida.Bafta

| ninjamen6666 explică (pentru 000MadMAX000):

Adica 128bit la windows (32; 64) nici nu am auzit de 128 daca e asa cum cred eu; nu fac mofturi mari ca nu prea am buget -eu am instalat windows de 32;

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru ninjamen6666):

Nu ma refeream la windows 128bit..ca nu exista asa ceva...ma referem la placa video...in loc de 64bit i-ati ceva pe 128bit ca e mult mai rapida.

| ninjamen6666 explică:

Iulianp daca vrei baga te rog id-u meu teo_spidderman