| RazOne a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar un procesor i3-550 LGA 1156 dar placa de baza este LGA 775 este vreo problema daca-l montez?

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca odata cu procesorul cumperi si o dalta, si mai cioplesti ba din procrsor, ba din placa de baza, o sa le poti asambla dar nu o sa porneasca. Sa stii ca fara dalta nici nu o sa le poti asambla, si nici nu o sa porneasca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu vamerge. Doar cu ciocanul. Procesorul tebuie sa aiba acelasi socket cu placa. Ori LGA 1156 nu merge cu LGA 775. Pentru LGA 775 cel mai puternic procesor este core 2 duo.

| هوراس a răspuns:

îți trebuie o placă de bază cu socket LGA 1156

| Loominaty a răspuns:

Daca folosesti un ciocan, merge.

| Molodoi a răspuns:

Asigura-te mai intai ca le coincide frecventa. Daca cu este aceeasi frecventa o sa iti mearga greu.

| RazOne explică (pentru Molodoi):

Au frecvente diferite

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Molodoi):

N-are nici o treaba... n-o sa mearga avand socket-uri diferite.