| xLegio a întrebat:

Vreau sa imi fac un pc pe piese la Intend, e o firma din cluj care se ocupa cu asa ceva. Intrebare mea este, daca nu cumva e posibil sa imi puna alte piese in pc decat cele cumparate ( un prieten mi-a spus sa am grija sa nu iau teapa ). Sa vorbesc cu ei sa asist la montaj? E posibil sa iau teapa cu faza asta? Ei unde au shopul au si service unde se fac montaje si...
Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri / sfaturi
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu ai ce teapa sa iei atata timp cat pe hartie scrie exact ce piese ai ales. Doar sursa nu o poti verifica, ca restul poti verifica cu programe.

| xLegio explică (pentru sltlp):

Ai putea te rog sa imi spui cum se numesc programele respective
P.S Tiam dat funda

| sltlp a răspuns (pentru xLegio):

Aida 64
gpu-z
cpu-z
sunt foarte multe, dar aida 64 spre exemplu iti spune din start cam toate. Nu ai nevoie de 2 programe doar care sa faca acelasi lucru.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, știu firma.Am cumpărat de la ei multe piese și sunt serioși.Nu se pretează la prostii de genul. Oricum poți verifica piesele folosind de exemplu specy, sau cea mai reală și după mine cea mai corectă verificare(cu excepția procesorului) e să verifici piesele de față cu vânzătorul înainte de aplicarea sigiliului pe carcasa calculatorului, deși normal ar fi ca cei de la Intend să mercheze cu sigilii fiecare piesă în parte, inclusiv sursa de alimentare, asta pentru ca și tu să poți efectua mentenanța pc-ului și și ei să fie siguri că piesele respective nu vor fi schimbate de client(ceea ce poți solicita tu ca și client asta, mai mult ca sigur nu vor refuza). Succes