| SorinK_2754 a întrebat:

Vreau sa imi iau alt calculator si nu stiu cum sa procedez.Nici nu ma pricep. Iata ce imi spune cand dau la "properties":AMD Athlon 1.85 GHz, 512 MB of RAM.Am si o placa video destul de mica.Cine imi poate spune ce ar trebui sa schimb?

Răspuns Câştigător
| Äđĺĺ a răspuns:

Procesorul ia-ti un Dual Core ( cauta pe eMAG gasesti pana la 300 lei) schimba placa de baza si pune-i un kit de 1x1 GB ( 2 GB RAM) iar daca placa video e mica cumparati unu de macar 512 mb sau 200 si ceva mb.

Totusi sa stii ca iesi mai ieftin la un PC nou pentru ca upgradarea iti va lua cam peste 800 lei.Asa ca daca ai un buget rezonabil cu 800-900 de lei : http://www.emag.ro/......ouxPromoV1 e cea mai buna oferta pe care am vazut-o!

PS: acum 4 ani mi-am luat PC de 2000 de lei ce are : 1 GB RAM, 300 HDD, placa video de 512 mb, proc. de 3.00 Ghz
PSS: iar in acest moment acest PC il gasesti aproape de 3 ori mai bun intr 1000-2000 De lei!

2 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Du-l la un service pentru calculatoare daca nu te pricepi. acolo il va desface si va vedea pe ce socket este procesorul s-ar putea sa iti mearga un procesor mai mare. memorie ram ar fi bine sa iti mai pui sa o faci de 1024 Mb. iar cei de acolo vor vedea si placa video de cat e si sa iti puna una mai noua. eu totusi, in locul tau l-as vinde iei pe el vreo 300 400 RON(depinde de cat e hardul placa video si ce unitate optica ai) mai pui cate milioane, vreo 3-4 si iti iei unul second hand cu procesor macar de 3 Ghz. sau daca esti norocos chiar un dual core. bafta!

| ToKen a răspuns:

Schimba PC-ul.cu 1800 Ron iti iei unul destul de bun