| Benyamin173 a întrebat:

Vreau sa imi iau un ssd pe m.2 de 120gb, imi sunt suficienți pentru sistemul de operare(win 10 ) si cateva programe(word,excel,power point,un program de editare video/foto,steam), m

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

120 Gb sunt suficienti pentru instalare, DAR win10 face in permanenta update-uri si salvari de siguranta, care vor incarca rapid capacitatea.
Cel mai indicat este sa ai SI un al doilea hard disk (minim 300Gb), pe care sa directionezi salvarile sistemului, respectiv si materialele cu care lucrezi si ce doresti sa le pastrezi.

| Benyamin173 explică (pentru Bula):

Păi oricum mai am un hdd 1tb

| Bula a răspuns (pentru Benyamin173):

Perfect!
In acest caz fa configuratia cum am scris, iar in caz de problema e suficient sa ai la indemana un CD preparat pentru restaurare la o data cand sistemul a functionat inca bine. happy

| sierra1 a răspuns:

Da, sunt suficienți dar dacă mai pui puțin, iei de capacitate dublă

| flixbuster a răspuns:

Ai scris "steam" asa ca inteleg ca vrei jocuri. Pe 120 GB storage s-ar putea sa fie cam putin, depinde de cate/ce jocuri este vorba.

| Benyamin173 explică (pentru flixbuster):

Nu jocuri, aplicația

| flixbuster a răspuns (pentru Benyamin173):

Nu prea inteleg, ce sa faci cu aplicatia steam daca nu instalezi jocuri?

| Benyamin173 explică (pentru flixbuster):

Instalez dar pe hard...

| flixbuster a răspuns (pentru Benyamin173):

Aha... daca ai da si tu configuratia completa a sistemului ar intelege lumea mai bine. In cazul acesta, da, nici o problema.

| Benyamin173 explică (pentru flixbuster):

Ok,scuze, nu m-am gândit...

| ziftode a răspuns:

Https://solid-state-drive-ssd.compari.ro/f:m-2,capacitate-ssd=120-15360/? orderby=1
cel mai ieftin putin sub 100 lei
https://solid-state-drive-ssd.compari.ro/f:m-2,capacitate-ssd=120-15360/? orderby=1
cel mai ieftin 150lei
deci pentru 50% pret in plus, iei capacitate dubla, si e vorba de 50lei, care mie nu mi se par cinestiece

120G iti ajung mai mult decat suficient pentru ce ai scris tu ca ai nevoie, insa in timp windows-ul se incarca, iar daca vrei sa joci un joc, cam ORICE joc (inclusiv ce vine de pe steam), e crima sa il incarci de pe hdd, timpii de incarcare sunt enormi, insa la fel se intampla si cu editarea video, si alte programe mari si foarte mari (photoshop, corel draw)

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS bot-ul TPU pune un spatiu dupa orice semn de intrebare
asa ca, cand imi copiezi link-urile, sterge spatiu dintre? si orderby
inainte de a le lansa

| debarasator63 a răspuns:

Nu prea, iti trebuie cel putin unul de 250 gb. Ca sa-ti faci o idee, uita-te aici:
https://www.pcgarage.ro/ssd/filtre/general-capacitate-256/