| Teo026 a întrebat:

Salut, vreau sa imi schimb windows-ul la pc. Am procesor Intel Celeron 2. 66GHz, 1.25 GB RAM, placa video Nvidia Geforce 6200 de 512. Ce windows o sa ruleze mai bine, Windows Vista Home Premium (32bit) sau Windows 7, tot 32 bit. Momentan am Windows XP Sp3 si m-am saturat de el. Si cam cati GB ar trebui sa am pe C, unde instalez windows-ul? Urgent, dau funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows-ul 7 nu o sa-ti ruleze bine. cere minim 1 giga ram ca sa ruleze numai el. daca mai deschizi si altceva ce cere memorie ram, nu mai ruleaza cum trebuie.Am incercat eu pe un PC cun aceleasi specificatii care le-ai dat tu.Am renuntat si m-am intors la win xp. Daca vrei 7, adauga cel putin o memorie de 1 giga ram. Atentie ce ddr ai daca vrei sa cumperi una, E in jur la un milion vechi.Vista...e trecut.Nu cred ca mai gasesti driveri pentru el si totul se instaleaza manual.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si procesorul Intel celeron, chiar daca e de 2, 66, e unul din cele mai slabute procesoare. Asta e.

| Teo026 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos, pana o sa-mi mai cumpar o memorie de 1 giga ram o sa instalez Windows Vista in seara asta, sa vad cum merge... Daca nu imi place, revin la XP

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teo026):

Ai grija ce ddr suporta.ddr 1.2 sau 3. Asa iei placuta de un giga sau doi, depinde cati banuti ai. La vista ai multe de downloadat, netul de nstalat manual.etc etc. In fine, incearca.

9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Vista e o castana mare de tot.
7 o sa iti ruleze rau de tot cu configuratia ce o ai. eu as ramane la xp. exista o modalitate ca sa isi faca update pana in 2019

| miTzuliK93 a răspuns:

Cu un mic sacrificiu ca sa-ti cumperi macar inca o placuta de rami de 1 GB ai putea sa-ti pui Windows 7 si sa-ti s ruleze binisor. Deci de rulat ruleaza pe PC-ul ala.

Pentru W7 x32 iti trebuie cam 16 GB in partitia in care-l instalezi, dar eu iti recomand sa faci acea partitie de 30 GB.

| anonim_4396 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Mmm si procesorul e slab. Pc-ul meu cu Intel celeron si 1 giga ram, sta aruncat.ma gandeam sa-l vand cu 3-4 mil.Are hdd-ul de 500 asta e mai bun la el.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, de asta am si zis ca va merge bine o perioada de timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru miTzuliK93):

L-am deschis si procesorul era fierbinte.M-am uita la temperatura si arata cam 80 de grade. laughing

| FatUglyVirgin a răspuns:

Lasa xp.