| VladdDdDd a întrebat:

Vreau sa incep sa fiu dezvoltator Apple pentru diferite aplicatii. Un must-have pentru asta este un MAC, nu am, asa ca am Mac OS X pus pe Windows prin VMware Player. Singurul produs Apple care il detin este telefonul, iPhone 5.

Toate bune, avand un Mac, trebuie sa downloadezi aplicatia Xcode, cea cu care faci aplicatiile. De aici vin problemele, downloadez aplicatia, e bine. Iar apoi mai trebuie sa instalez ceva. Spre sfarsitul instalarii primesc eroarea "An unknown error occurred. See the install log for more details." Ciudat e ca, desi primesc aceasta eroare, Xcode-ul meu este instalat, si imi apare pagina de start si de a incepe o aplicatie, dar dupa cateva secunde imi iese.

Cum pot face ca Xcode sa functioneze?

P.S: Stiu, intrebarea mea e dificila, dar nu imi dati sfaturi de genul "Cumparati un Mac". Normal ca nu se compara ce am eu cu un Mac, dar asta e.

6 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Trebuie sa ai in masina virtuala Mac OS X 10.7.*
Trebuie sa instalezi ultima versiune de Xcode, si anume 4.6.2: https://developer.apple.com/xcode/

Daca nu merge, ia-o de la capat urmarind tutorialul urmator si folosind resursele de acolo: http://ipodtoucher55.blogspot.ro/......ndows.html

Mult succes.

| kaBooMx a răspuns:

De ce te complici cu masini virtuale? Fa-ti computerul hackintosh!

| VladdDdDd explică (pentru kaBooMx):

Am auzit, dar am gasit varianta asta mai simpla si mai scurta, daca ma poti ajuta, ti-as fi recunoscator, si sa-mi explici si in ce consta. Vad ca sunt multi baieti destepti, ma bucur ca sunt persoane sa ma ajute. Va multumesc.

| kaBooMx a răspuns (pentru VladdDdDd):

Ok, nu prea ma pircep nici eu. Poti cauta tutoriale pe youtube, dar ai grija. Mai intai cauti o lista cu piesele de la OC-ul tau sa vezi daca sunt compatibile cu hackintoshul. Cred ca procesoarele AMD nu merg. Oricum e greu si multa bataie de cap sa instalezi un hackintosh.

| VladdDdDd explică (pentru kaBooMx):

Pai ai zis ca ma complic cu masini virtuale, logic ar fi fost ca asta sa fie o metoda mai simpla... Mersi oricum, dar ai fost ilogic.

| kaBooMx a răspuns (pentru VladdDdDd):

Da, dar pe termen lung asta cu hackintosh-ul e mai buna. Plus ca poti simti "experienta Apple" si poti testa programele "pe viu"