| Faurescu_Sorin_1973 a întrebat:

vreau sa fac o instalatie de incarcare pe un tractoras care nu are nici un fel de instalatie electrica pe el.Am montat alternatorul da nu stiu cum se leaga firele.nu am releu de incarcare dar cineva mai batran mi-a zis ca pot folosi un bec de far in locul releului insa nu stiu cum sa fac legaturile.Ma poate ajuta cineva, va rog frumos?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te lua dupa batran, folosirea unui bec in locul releului nu va limita suficient incarcarea, drept urmare tot vei fierbe bateria. Plus ca functionarea continua a alternatorului ingreuneaza mult mersul motorului (aproape cat un compresor AC), si se va infierbanta alternatorul pana se strica.
Cumpara un releu de incarcare de Dacie, e sub 20 de lei unul electronic, si lucreaza foarte bine.
Spune-ne ce alternator ai, ca sa stim ce fire are; unul de Dacie are putine fire (+ 12V excitatie, +14.4v curent iesire, - (masa).
Pe cand la Opelul meu, de exemplu, am o mufa rotunda cu mai multe fire, iar in loc de un simplu releu de incarcare, am unul in alternator, si doua sub bord, iar prin el se citeste si turatia motorului.
Uite aici ceva explicatii pentru alternatorul de Dacie:
http://forum.softpedia.com/......incarcare/

| Faurescu_Sorin_1973 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am un alternator de dacia, are 2 suruburi, unul mai gros B+, unul mai subtire D+ si 2 papuci, unul C si pe unul nu scrie nimic

1 răspuns: