| andreizwx a întrebat:

Salut

Vreau sa mai adaug un hdd 160GB Western Digital ide si mai am un hdd sata 2 tot de 160GB pe astea sata am windowsul si pe al doilea vreau sa il bag pentru fisiere etc dar nu ma pricep cu jumperii aia cum trebuie sa-i pun pe Cable Select, Slave, Master am inteles ca master este pentru windows si slave pentru date daca stie cineva spuneti-mi si mie plizzz

4 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Hardu principal lasi asa cum e jumperul. iar al2lea pe a2a faza.
Daca ai 2 fire IDE diferite, poti sa scoti unu din jumperi.

| andreizwx explică (pentru SasNetRomania):

Primul hard nu are jumper este din accela cu cablu rosu sata doar al doilea are cablu ide banda aia lata dar eu nu stiu la al doilea cum sa pun jumerul pe cs slave master vreau doar pentru date fisiere

| SasNetRomania a răspuns (pentru andreizwx):

Daca unul e SATA si unul IDE merg perfect fara sa faci nimic.

| bonico a răspuns:

Daca nu mai ai pe acea pangllica IDE si un DVD RW sau alt HDD, lasa HDD-ul nou fara jumper (single), iar daca incearca sa booteze el primul intra in BIOS la sectiunea boot si modifica care HDD sa booteze primul. Bafta... si funda.