| SaturniFraternitas a întrebat:

Vreau sa-mi fac un PC de gaming mai mult si vreau parerea voastra. Pe care sa aleg dintre : " Intel® CoreTM i7-4770K, 3.50GHz, Haswell, Socket 1150" sau " AMD FX X8 8350, 4000MHz, 16MB, socket AM3+, Box "? Dar va rog nu raspundeti ca e mai bun intelu' sau amd-ul pentru ca ati fi fani. SPUNETI-MI drept CARE DINTRE ELE ESTE MAI BUN IN GAMING.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Uite cam tot x epoti sa scoti dinb anii aia. Fx8320=fx8350, numai diferenta stock difera usor. Am pus un cooler spearat, deoarece cel stock e mai galagios, iar daca vrei echivalentul unui fx 8350, doar ridici usor frecventele, si gata, problema rezolvata.
http://bit.ly/18WDvzO + asamblare: http://bit.ly/132oyYj
Poti sa folosesti voucher-ul 6WXBQPKQ daca vrei sa cumperi de la pcgarage, pentru a primi o reducere, nu foarte mare e drept, dar conteaza. Asamblare+sistem+restul te ajunge 3300.
Placa video vine cu 4 jocuri cadou, care spearat ar costa ceva mai mult
alte detalii
placa de baza solida
sursa solida
procesor performant
gpu foarte puternic
carcasa suficient de aerisita
500 gb hdd
8gb ram.

Am raspuns tarziu deoarece nu eram in localitate. Daca ai nelamuriri, dai un mesaj sau raspunzi.

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Doua intrebari:
De ce compari fx8350 cu i7 4770k? I7 costa dblu, fix, dublu, sau poate o diferenta de 100 lei.
2. In gaming, i7=inutil. Cel mult un i5 happy
3. Daca ai ajuns la i7 pentru gaming, e clar ca nu o sa iasa prea ok. Da mai multe detalii, buget, rezolutia monitorului actual ca sa iti fac o configuratie mai echilibrata.

Răspuns utilizator avertizat
| sltlp a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Nu ai inteles. I7=i5 in gaming.
Insa tu compari un fx cu un i7. Diferenta de pret e dubla. Zi ce buget ai ca sa te pot ajuta cu o config

Răspuns utilizator avertizat
| sltlp a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Parerea mea: o samablare nu e prea mult. Asa, la cooler spre exemplu trebuie sa ai atentie maxima cand il montezi, dar nu numai, sau la cabluri, care si unde il pui. Asa ai garantat ca daca e o problema, e vina lor. Oricum, cum vrei, doar nu e obligatorie asamblarea. Poate esti o persoana care iti place sa faci asa ceva. Eu recomand si asamblare deoarece majoritatea incep sa isi puna intrebari, gen: pise piese, dar ce fac eu cu ele, cine le asambleaza.

Răspuns utilizator avertizat
| sltlp a răspuns (pentru SaturniFraternitas):

Uite cam tot x epoti sa scoti dinb anii aia. Fx8320=fx8350, numai diferenta stock difera usor. Am pus un cooler spearat, deoarece cel stock e mai galagios, iar daca vrei echivalentul unui fx 8350, doar ridici usor frecventele, si gata, problema rezolvata.
http://bit.ly/18WDvzO + asamblare: http://bit.ly/132oyYj
Poti sa folosesti voucher-ul 6WXBQPKQ daca vrei sa cumperi de la pcgarage, pentru a primi o reducere, nu foarte mare e drept, dar conteaza. Asamblare+sistem+restul te ajunge 3300.
Placa video vine cu 4 jocuri cadou, care spearat ar costa ceva mai mult
alte detalii
placa de baza solida
sursa solida
procesor performant
gpu foarte puternic
carcasa suficient de aerisita
500 gb hdd
8gb ram.

Am raspuns tarziu deoarece nu eram in localitate. Daca ai nelamuriri, dai un mesaj sau raspunzi.

Răspuns utilizator avertizat