| GhiciCine_7983 a întrebat:

Salut, vreau sa-mi iau un laptop imi puteti sugera care dintre aceste 2 laptop-uri rezista mai mult si sunt bune pentru jocuri?

http://www.altex.ro/......0-free-dos
http://www.altex.ro/......hics-linux

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Nu stiu cam ce jocuri vrei sa incerci, dar primul Laptop iese clar din discutie. Procresorul de pe primul laptop este bun pentru un Netbook, nu un Laptop, iar ca sa dai 1700 Ron pentru troaca aia, mai bine alegi altceva. Al doilea pare oke, procesorul este din generatia trecuta a procesoarelor Intel Core I3, placa video este integrata deci slabe sanse sa joci jocuri recente la o calitate decenta. SI eu am pe laptop placa video integrata si ma cam incurca la jocuri, dar ma descurc asa cu ea, nu am asteptari prea mari de la ea. Dar daca tu vrei laptop pentru jocuri mai puternice, trebuie un laptop cu placa video dedicata si un procesor pe masura. Cam cat esti dispus sa dai pe un laptop, ca sa stiu ce ti-as putea recomanda.

| GhiciCine_7983 explică (pentru JustCosmin):

Pana-n 2.000.00 ron, dar poti sa-mi recomanzi din Altex/Domo deoarece nu pot ajunge la alte magazine ca masina tatalui meu este in servis si. sa mearga la jocuri de. 6GB dar nu-l vreau numai pentru jocuri si alte programe. Multumesc happy

| JustCosmin a răspuns (pentru GhiciCine_7983):

In suma asta este bun si Laptopul recomandat de colegul IulianP, chiar daca pe mine ma cam nemultumesc procesoarele din categoria Pentium B. La Domo am gasit unul bun: http://www.domo.ro/......34G50Mnkk, are 4Gb Ram dar poti pune pana la 8Gb fara probleme, o placuta de 4Gb RAM DDR3 nefiind mai mult de 80 Ron. Placa video este una excelenta, chiar daca este de 1GB, poti vedea aici mai multe despre ea: http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-540M.41715.0.html, iar diferentele intre procesorul de la laptopul propus de mine si cel al colegului IulianP, poti sa le vezi aici: http://ark.intel.com/compare/59836,53434
Bafta, sper sa faci o alegere buna. Daca nu te multumeste raspunsul meu, cauta un laptop care sa aiba o placa video GeForce GT 540M, GeForce GT 525M, GeForce GT 550M, GeForce GT 555M cu un procesor Intel Core I3 sau I5 (nu ai nevoie de I7, ca si asa sunt scumpe) care sa aiba 4 cifre la denumire "i3-2330M" de exemplu, pentru ca astea sunt procesoarele din generatia noua, deci mai bune.

| GhiciCine_7983 explică (pentru JustCosmin):

Iti multumesc inca odata am sa-l iau pe cel de la Domo si imi cer scuze daca ai avut treaba sau... si ai stat sa-mi cauti. happy

7 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Http://www.altex.ro/......linux-maro
Iti recomand Acer-ul acesta pentru configuratie. Cu diferenta de bani poti sa iti iei memorie RAM sau un cooler, cu putin efort - ambele! :) Succes!

| IulianP a răspuns:

Cu putin efort poti cumpara acest laptop: http://bit.ly/N8APEQ
Are un procesor decent si o placa video dedicata GT 540M care se va descurca bine in toate jocurile pe rezolutia aia.
Este best-buy in banii astia.

| AndreiTzp a răspuns:

Iti recomand Acer Aspire. Am si eu un model numai ca are 300 si ceva GB si 3.5 Gb RAM iar jocurile merg aproape perfect. Asusul nu e bun.

| CAteluuuuu a răspuns:

Salll eu sincer (daca ai bani desigur)tias recomanda sa-ti iei mai bine Apple mac book air sau mac book pro ori gasesti la altex thosiba cu 42 milioane de lei vechi
da daca ai bani ia-ti Apple ca merita toti baniii!