| cosmin19131 a întrebat:

Vreau sa montez niste rezistente care sa fie cuplate si decuplate de un termostat. Cum trebuie sa le leg?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Raspunsul scurt ar fi: de termostat. Raspunsul un pic mai lung: trebuie sa stii rezistenta specifica a acelor rezistente si sa calculezi daca rezista la curentul care va trece prin ele, restul e in cartea de fizica de clasa a 10-a la Legea lui Ohm si ale lui Kirkoff. Ca si atentionare: vezi sa nu faca contact unele cu altele, decat doar daca decizi sa le legi in serie(logic) pentru faci scurt si modifici rezistenta specifica a intregului circuit, de asta aparatele care au in componenta termorezistente (presupun ca e vorba despre asa ceva) le au montate pe melci ceramici, pentru a nu exista riscul de scurt circuit si desigur pentru ca ceramica e un bun termo radiator si imbunatateste randamentul general al instalatiei.