| Junseng a întrebat:

Vreau sa sterg toate datele de pe hard disk.Cum fac asta? Dau funda celui mai detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Sunt cateva solutii de stergere:
1. stergi tabela de partitii, in teorie datele se pot recupera, dar deloc usor, stergerea se face f. simplu din disk manager
2. daca te doare recuperarea de date, atunci faci o singura partitie pe hdd si o umplii de date, eventual de cateva ori (stergi si rescrii altele), asta e o solutie simpla, ieftina si mai ales rapida, iar dupa 2-3 rescrieri cat se poate de sigura
3. program de tip "low level format", exista unul in Hiren Boot CD produs de hddguru, care merge pe windows si e FOARTE RAPID, din pacate scrie numai cu 0 asa ca nu e o metoda foarte sigura (dar e rapida)
4. programe mai mult sau mai putin profesionale de secure wipe... nu stiu nici unul ca nu m-a durut (poti sa cauti pe google) care cica, ca ar face multipe scrieri cu multiple stringuri ca sa nu mai poata fi recuperat nimic, orice ar fi

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La instalare formatezi hardul simplu

| Dolores214 a răspuns:

Reinstalezi windows face repartiția c și d e simplu bafta

Bula
| Bula a răspuns:

Formatezi hard disk-ul "low level", dupa care faci "maturare" completa (wipe disk), cu minim 5 feluri de suprascriere). Daca este ceva ultrasecret, atunci se face wipe cu peste 25 formaturi de semnal.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

DBAN e gratuit (nu merge pe SSD-uri). Expertii zic ca in pratica un zero fill e suficient, metoda Peter Gutmann se aplica doar daca ai avea documente referitoare la asasinarea lui Trump.

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Asa e. happy