| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa știu și eu dacă o placa de baza are 2 sloturi de placa video și dacă as baga 2 placi video în sloturi as avea putere video mai mare pentru jocuri? Sau ele sunt folosite doar pentru minat? Și încă o întrebare, vreau sa știu dacă plăcile de baza care sunt folosite pentru server care au 2 sloturi de procesare sunt bune sa le folosești în gaming?

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Răspunsul la prima ta întrebare este da. Dacă plăcile de bază au două sloturi de placă video, atunci puteți folosi două plăci video pentru a obține mai multă putere de procesare pentru jocuri.

Cu toate acestea, plăcile de bază folosite pentru minare sunt în general construite pentru a oferi mai multă putere de procesare decât cele folosite pentru jocuri. Acestea sunt proiectate pentru a prelua sarcina de minare și pentru a oferi mai multe puteri pentru această sarcină.

Răspunsul la întrebarea ta a doua este, de asemenea, da. Plăcile de bază folosite pentru server pot fi folosite și pentru gaming. Aceste plăci de bază sunt proiectate pentru a oferi prelucrarea puternică necesară pentru jocuri și server. Cu toate acestea, ele sunt în general mai scumpe decât plăcile de bază folosite pentru jocuri.

| 1QSADIC a răspuns:

Da, unele placi de baza au 2 sau chiar 3 sloturi PCIe unde poti conecta 1, 2, sau 3 placi video in paralel. Consumul de curent creste pe masura si trebuie sa ai o sursa puternica, pentru ca placa grafica este cel mai mare consumator de curent din tot sistemul. Atentie! Daca vrei sa folosesti 2 sau 3 placi video in SLI/Crossfire (SLI este pentru placile nVidia si Crossfire pentru placile AMD), atunci placile video trebuie sa fie acelasi model, ca sa nu ai probleme de compatibilitate. Unele placi nu suporta folosirea in paralel. Chiar si asa, puterea combinata a 2 placi grafice nu este nici pe departe dublul puterii uneia singure, cel mult vor face cat 1, 5 placi, deci nu iti recomand. Mai bine iei o singura placa mai puternica decat 2 placi mai slabe.