| oldschoolrom a întrebat:

Salutare.Am aparatul foto Canon A810S http://www.emag.ro/......E8BQTBBBM/ Ce setari trebuie s fac ca sa nu imi apara pozele cu purici desi are 16 mp? Doar pentru cei care se pricep.

9 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Nu ai ce setari sa ii faci. Asa le face el, cu purici. Dar sunt cu purici doar cand le faci zoom la 100%, Normal pozele de pe asa aparate nu trebuie deschise cu un zoom de 100% ci fit to screen, iar daca le vrei pentru print, cu atat mai bine.

| oldschoolrom explică (pentru Seby90):

Ies poze cu purici fata sa fie cu zoom.

| Seby90 a răspuns (pentru oldschoolrom):

La 200 ron nu as avea pretentii.

Nu cred ca mi-ai inteles raspunsul oricum. Ma refeream la zoom atunci cand ii dai preview.

| oldschoolrom explică (pentru Seby90):

Ea face 369 lei e promotie de Craciun.Pai explica-mi care este faza cu zoom.

| Seby90 a răspuns (pentru oldschoolrom):

Da zoom la orice imagine si vei vedea intr-un final paternul de patratele. Este normal. Sa spunem ca tu primesti pozele la o rezolutie de 4000x3000, daca vei da zoom in pc sa le vezi la o rezolutie de 4000x3000 atunci vei vedea un noise colorat si penal. Incearca sa il ti undeva la 30-40% din dimensiunea respectiva.

Dar, ai incercat setarile ei automate, pentru outdoor and etc? Tot la fel le scoate? Facea la fel si cand l-ai cumparat?

Daca facea la fel de cand l-ai cumparat sanse sunt ca ea sa fie de calitate mai slaba si sa mearga prost, daca ai dobandit acel noise, atunci s-a defectat, daca acel noise sta si pe default settings atunci e clar ca s-a defectat.

| oldschoolrom explică (pentru Seby90):

Mersi frumos pentru raspunsuri, faza sta astfel.Am luat acum 2 zile acest aparat si am facut cateva poze pe fuga majoritatea pe 4000x3000 faza zoom si putin filmat.Eu i idau cadou mamei luni seara si dupa ce vede o sa am timp sa il 'studiez' si o sa iti raspund in zilele urmatoare la ceea ce spui tu.

| Seby90 a răspuns (pentru oldschoolrom):

Okay, pai, sper ca vei putea sa il returnezi pentru refound daca nu iti place cum merge. Nu are rost sa il pastrezi chiar daca a costat putin si face probleme.
La eMAG parca ai 10 zile termen de returnare? Te incadrezi sigur. O seara buna.

| oldschoolrom explică (pentru Seby90):

L am luat de la Domo.

| oldschoolrom explică (pentru Seby90):

Tu zici sa fac pozele in casa la rezolutii mai mici?