| Whitesnake99 a întrebat:

Salutare, am gasit un cablu Display Port in casa dar judecand dupa faptul ca nici nu stiam ca il am cred ca e destul de vechi si pare destul de prost, ordinar, nicidecum high end. Intrebarea e daca merita sa il pun la calculator in locul celui HDMI pe care il am acum. Eu stiam ca Display Port e o tehnologie mai noua, de ultima genereatie si depaseste HDMI,, ce ziceti?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Depaseste HDMI, daca compari generatii apropiate,
(daca compari un DP 1.0 cu un HDMI 2.0 care e MULT mai nou, bineinteles ca HDMI e mai performant)

! ..insa in cazul ambelor, exista mai multe versiuni.
Iar prima versiune de DP a fost creata in 2006, standardizata de VESA in acelasi an, si a aparut pe piata in 2008.

! nu conteaza doar cablul in sine si generatia lui,
ci si aparatul la care il conectezi trebuie sa cunoasca respectiva generatie de cablu.

| JicaContra a răspuns:

Depaseste HDMI numai daca faci niste cioace, cum ar fi sa ai o mufa care scoate spre mai multe display-uri in acelasi timp

daca ai un singur display, display port sau hdmi e tot una

"Intrebarea e daca merita sa il pun la calculator in locul celui HDMI pe care il am acum"
ce te costa sa incerci? ai ceva de pierdut?

| Whitesnake99 explică:

Nasol, am gasit niste inscrisuri pe ambele dar nimic foarte elocvent. Niste serii, coduri, rating-uri de temperatura, voltaj, nici nu stiam ca se trec astea pe cabluri. O bag copy paste ochiometric pe Google sa vad daca gasesc ceva. Mersi frumos oricum!