| Bandit06 a întrebat:

Am intampinat o noua problema la pc, dupa ce l-am pus in standby, la vreo 30de minute am incercat sa-l pornesc iar dar, a avut o tendinta sa invarta venitlatoarele placii video si atat, nimic mai mult, ce s-a intamplat?! Placa video Asus gtx660ti directcu 2, 8gbram, amd fx6350

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa porneasca ventilatoarele doar daca se depaseste o anumita temperatura prestabilita.
Radiatorul de aluminiu este calculat astfel sa raceasca suficient daca procesorul (video) nu este prea solicitat.

| Bandit06 explică (pentru Bula):

Nu inteleg ceea ce spuneti, eu, repet, atunci cand pornesc pc-ul. se invart putin de tot, nici macar un sfert de tura ventilatoarele de la placa video si atat, nu porneste nimic

| Bula a răspuns (pentru Bandit06):

Pune ceva mai stresant pentru placa video: ceva joc, un film etc. si urmareste temperatura si ventilatoarele placii video.
Daca temperatura urca peste 70 grade si ventilatoarele tot nu pornesc, atunci placa are ceva problema.
Poti folosi programele de monitorizare HWMonitor sau SpeedFan.

| Bandit06 explică (pentru Bula):

Nu porneste pc-ul cand placa video este pusa in slotul pci-e, nu am cum sa testez asta.

| Bula a răspuns (pentru Bandit06):

Daca placa video nu mai porneste, atunci e posibil sa fi ars deja, in lipsa de racire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Omule nu-i porneste unitatea. Daca era arsa doar placa video pornea restul pentru macar 2 secunde.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, doar cu aceea placa nu-i porneste unitatea, cu alta da! tongue
E clar: 99% placa video e de vina.

| NLS a răspuns:

Cum zicea si ScriptKiddie, sursa pare a cauza problema.
PC-ul fara placa video porneste?

| Bandit06 explică (pentru NLS):

Da, sursa merge perfect, beculetele de pe placa video se aprind insa nu porneste pc-ul cand aceasta e conectata, cu alta placa merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am patit astfel: s-a bulit sursa si ducea curent doar de un cooler.
Potentiala solutie 1: incearca cu alta sursa
2. Incearca sa scoti placa video si sa muti mufa de la monitor in vga-ul/hdmi-ul de pe placa de baza ca sa mergi pe integrata.

| Bandit06 explică (pentru anonim_4396):

Totul merge perfect fara placa video, insa atunci cand e conectata nimic nu porneste dar beculetele de la alimentarea placii video, cele 2 de la 2x 6pini pcie se aprind

| Bula a răspuns (pentru Bandit06):

Am scris, e posibil sa fie defecta placa video sau ceva in jurul lui.
Intai ar trebui incercata placa video intr-un alt sistem, precum si o alta placa in sistemul tau. Astfel se poate localiza cauza problemei.
Daca ambele placi video functioneaza in alt sistem, atunci cauza problemei poate fi o defectiune pe placa de baza (cel mai des: un condensator umflat) sau sursa de alimentare.
Daca doar o placa functioneaza, atunci celalalt are ceva defect.