| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salutare.
Am mare nevoie de ajutor, pc-ul meu o tine in "check signal cable" de 1 saptamana.
Totul a inceput cand fratele meu se juca un joc foarte low demanding, roblox. Nimic bizar, am jucat jocuri mult mai demanding. Deodata primeste bluescreen si de atunci aceeasi problema. Cand bootez pc-ul, apare ecranul Intel urmat de Windows loading, sta in loading cam 10 secunde si de acolo blank, absolut nimic nu se mai vede, se schimba in continuu pe analog/hdmi si dupa aia fie standby fie "check your signal cable"
Am testat cu tv-ul, ca sa vad daca e monitorul de vina, fix aceeasi problema iar.
Am crezut ca e placa video, am luat alta noua, nimic schimbat.
Mi s-a spus ca e de la drivere, am dat un full reset prin troubleshooting screen, nimic schimbat.
Safe mode-ul simplu/cu networking nu merge deloc, acelasi blackscreen.
Componente pc :
Monitor Samsung 24inch
Procesor Intel i5 2th gen
GPU vechi GTX 750ti
GPU nou GTX 1050ti
8GB ram
Nu stiu ce pot sa ii mai fac, vreau macar sa localizez problema

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Black screen si blue scrin (BSOD) sunt doua lucruri TOTAL diferite!
La black screen nu-ti apare absolut nici un semnal pe ecran (de la calculator). Acesta este cauzata de o problema hardware.

Blue screen (BSOD) apare cand apare o eroare de calcul (paritate) pe care sistemul nu-l poate repara. Pe ecran se afiseaza starea calculatorului (pe fundal albastru, cu litere albe) si este scrisa si cauza presupusa a problemei.

Daca cauza afisata apare acelasi in mod repetat, atunci - de regula - problema este de la un soft recent instalat (upgrade-uri, driver-e, programe nou instalate. In acest caz se intra in Safe mode si se restabileste sistemul la o data de salvare anterioara (cand sistemul inca functiona bine).

Daca la cauza presupusa sunt afisate diferite cauze posibile (la porniri diferite), atunci avem de a face cu un defect hardware, de paritate (memorie RAM, transfer pe BUS-eronat, etc. Aceste defecte se pot depista doar in conditii de service.

| Wr3nch a răspuns:

Fa o reinstalare fresh de Windows, si incearca cabluri noi, calitative. Daca persista e treaba de service.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Wr3nch):

Am dat reset la windows, nu e tot aia?

| Wr3nch a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Nu. Faci o reinstalare curata de pe un stick pe care pui Windows cu Windows 10 media creation tool sau rufus si testezi,

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Wr3nch):

Okey, voi incerca. Cat despre cabluri, am un cablu hdmi care e primit cu monitorul, luat acum maxim 1 an

| NLS a răspuns:

1 înlocuiește cablul_!

2 schimba placile de RAM între ele, Daca nu ai deloc imagine pe monitor.

3 reinstaleaza Windowsul, folosind un kit de Windows original, si creat cu Rufus (merge și direct din MediaCreationTools, dar pot apărea erori la scriere. Mai bine descarci imaginea ISO pe un laptop/PC, si o scrii pe stick cu Rufus)

4 nu instala programe pentru găsit și instalat automat drivere, si nu instala programe dubioase, care pot intra în conflict cu fișierele de sistem sau cu drivere.
Toate driverele necesare le găsești pe site ul NVidia (pentru video), si pe pagina oficiala a plăcii de baza pentru restul.

| VoidEternal a răspuns:

Bluescreen-ul apare cand ai memoria corupta. Asta inseamna ori probleme cu RAM-ul, ori fisiere de sistem ce nu mai pot fi accesate/modificate.

Cel mai probabil un reinstall de windows o sa-ti rezolve problema. Daca nu, urmatoare directie de investigatie trebuie sa fie RAM-ul.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru VoidEternal):

Am dat un reset la CMOS (am scos bateria si am pus o iar dupa 5min)
Dupa aia am inceput cu noul windows. Am pus stick-ul in pc, apoi l-am pornit, dar nu a fost absolut nimic diferit. S-a comportat ca si cum nu exista stick-ul.

| VoidEternal a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Verifica in bios prioritatea de boot. Sa fie usb prima. Also, daca nu e vechi pc-ul si ai UEFI activeaza uefi ca boot mode, daca nu iti merge cu legacy boot. Oricum incearca prima oara cu prioritatea si vezi apoi daca e cazul sa-ti bati capul cu uefi sau nu.

| nukeyly a răspuns:

Pune cablu nou, nimic? next win nou.
E bine cand pui win in curat, pe partitie curata, dupa ce-i faci toate setarile la mustata, fai o imagine la partitia primary boot cu soft dedicat pe vremuri era norton ghost v7 v8 v15 intr-o vreme, intre timp au aparut mai performante ex PARAGON, etc; da aceiasi idee.

Cand trebuie sa repui win gen cazu tau il repui din imagine intre 1 si 5 minute si-i tot la cheie. Practic toata patritia ''C:'' se rescrie bit la bit cu imaginea ce ai facut-o acum 1 an, ma rog la mine pc ul merge de ani. Nu incerca sa repari sa devirusezi e timp pierdut, solutia rapida imagine la C, poti face si la tot hdd-ul, da atunci arhiva de imagine trebuie salvata pe un al2lea hdd.

Sau mai poti preventiv sa-ti instalezi pe C dupa win in curat, soft Deep Freeze, asta la fiecare restart iti pune C-ul la loc ''gen poza'' deci nu poti lua virus eroare etc, se foloseste in salile de net si nu numai.

| Albert88 a răspuns:

Iti recomanda acest site
Au reducerii mari la PC, componente pc.
https://bit.ly/3Kcnxbq

| Albert88 a răspuns:

Iti recomanda acest site
PC, componente pc.
https://bit.ly/3Kcnxbq