| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am nevoie de ajutor. Sunt elev și mai am 2 ani pana când dau admitere la facultate. Vreau sa merg mai departe la o facultate de informatica, dar momentan trebuie sa-mi cumpăr un nou laptop. Mă uit de ceva timp la MacBook Air 13 M1 și vreau sa-mi spuneți dacă este bun pentru programare la nivel de începător, cât despre partea de școală online si navigare stiu ca este perfect, dar ma interesează foarte mult partea de programare. Menționez ca optez pe varianta de 8GB si 256 SSD (momentan este de ajuns pentru mine spațiul de stocare SSD). Dacă aveți si alte recomandări nu ezitați sa-mi scrieți. Va multumesc mult!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programare poti face pe orice junghi de laptop / pc. Sa iti iei nu MacBook pentru programare inseamna sa dai banii degeaba.

| Gligore2000 a răspuns:

Si cand termini facultatea o sa lucrezi cel mai probabil la NASA si o sa ai nevoie de un ecran mai mare ca sa incapa si rachete mai lungi.

| dinaprilie a răspuns:

Este f bun. Iti recomand. Daca ai baninsa iti iei si un Apple care este si mai bine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru dinaprilie):

rolling on the floor Serios? MacBook Air 13 M1 de la cine este? De la Intel sau IBM?

| raress03 a răspuns:

Am văzut și ceva de la Asus (un ZenBook 13), însă nu ma pot decide. Nu am o preferința din punct de vedere al sistemului de operare, pana acum am folosit Windows, dar e ok si MacOS.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici n-ai cum! E vorba si de cultura generala care-ti lipseste. Cum sa spui "Este f bun. Iti recomand. Daca ai baninsa iti iei si un Apple care este si mai bine."? Pe langa gramatica omorata dai de inteles ca nu stii ca MacBook Air 13 M1 este de la Apple. Sau nu stii topica propozitiilor si a frazelor?

| raress03 a răspuns (pentru Salontanul):

Va rog sa nu va mai certați aiurea, mersi!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite ce spune un specialist in programare: https://bit.ly/3xUGeeg

| raress03 a răspuns (pentru Salontanul):

Mersi mult!