| allexium a întrebat:

Salutare, am o camera foto Canon Eos 1100D.Problema ei, pe care habar nu am cum sa o rezolv este ca de fiecare daca cand fac o poza, aparatul, pe laga poza respectiva salveaza un fisier de 15-17mb; asta se intampla la fiecare fotografie, ajungand ca sa nu-mi ajunga memoria de a card! va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Ai setat aparatul sa traga JPEG + RAW.
Acel fisier RAW este tot respectiva fotografie, dar intr-un alt format, care se poate edita mult mai usor si cu un rezultat mai bun.
Daca nu esti interesat si de acel format, cauta in setari si lasa numai JPEG.

E pacat sa te limitezi la un singur card, daca e si mic, aia e. laughing Mai ales la cat de ieftine sunt...

| allexium explică (pentru virusake):

Mersi mult Virusake, deja imi puneam intrebari daca aparatul s-a defectat...si Da, imi amintesc ca am setat JPEG+RAW crezand ca da o calitate superioara respectivei poze! Inca odata mersi mult, m-ai scutit de multe formatari de card...se pare ca mai am de invatat despre,, fotografiere'' (in general) laughingwinking

1 răspuns: