| unulafel a întrebat:

Salutare! Am o întrebare pentru cei care cunosc în domeniu, bineînțeles. Am un router de la Digi, normal. Adică nu e cine știe ce ultra performant. Ce mă interesează pe mine este daca pot folosi un stick la el pe post de host. De exemplu pentru a hosta un server sau macar fișiere care să poată fi accesate de orișicine.
ps: routerul are un slot usb, altfel nu mai intrebam

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De regula slotul ala USB e ca sa hostezi ceva LOCAL. Posibil sa mearga si pentru accesarea din exterior, dar in cazul respectiv ar fi implicate si niste potentiale probleme de securitate.

| unulafel explică (pentru GabiDumitrescu):

Te referi că e cam riscant, a? As face eu niste securizări ceva. foarte curios sunt dacă a incercat cineva până la cum

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru unulafel):

Nu mi-am batut capul cu asa ceva, pentru ca nu vad rostul. Am hosting platit rapid atit in Romania cit si in SUA, folosesc servicii de cloud moca gratis destul de ok pentru file sharing (pCloud, TeraBox, ThunderDrive, plus trio-ul celebrelor OneDrive - Google Drive - Mega). In trecut, cand a fost cazul de facut server FTP pentru a share-ui in afara ceea ce aveam pe calculator, am folosit Serv-U).