| Nelutzu222 a întrebat:

Salutare happy Am o mica problema cu pc-ul in ultimul timp mi-a mers foarte greu si am zis sa imi refac win (XP-SP3) si acuma dupa ce l-am refacut merge la fel de greu. Metinez nu merge cum mergea inainte, adica super. Ce as putea face sa mearga cum o mers sau sa refac win iar? Astept niste raspunsuri care ma pot ajuta! Multumesc! FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Blezsy a răspuns:

Am avut și eu aceasta problema cu pc-ul. Nu este din cauza unui virus.
Când am chemat reparatorul mi-a spus ca problema este din cauza procesorului, deoarece acesta se încălzea prea repede. A desfăcut unitatea - în fata mea- și s-a uitat pe placa și a văzut ca pasta electroconductoare ce se aplica pe procesor era foarte putina și de aceea îmi mergea greu pc-ul.
Mi-a spus ca pentru transferul căldurii produsa de procesor la radiatorul sistemului de răcire se folosește un material termoconductor care are rolul de a îmbunătăți transferul termic prin umplerea golurilor dintre componenta și radiator.
Dupa aceea mi-a instalat win-ul și mi-a instalat programele necesare, plus câteva programe care îmi arata mereu starea temperaturii procesorului.
Insa, pentru orice situație, ar fi bine sa îți instalezi un antivirus potrivit calculatorului tău. Mie reparatorul mi-a instalat AVG, deoarece procesorul meu inițial - trebuie sa menționez pc-ul meu este făcut la comanda- a fost schimbat cu unul mai slab la prima reparație, iar eu nu am știut acest lucru, reparatorul mi-a zis.
De aceea trebuie sa vezi cât de puternic sau slab este calculatorul tău înainte de a-ți instala un antivirus.
Sper ca ți-am fost de folos.

9 răspunsuri:
| Liiiax99 a răspuns:

Ia-ti un antivirus bun.
S-ar putea sa ai un virus. Sa nu fi scapat de el asa cum trebuie.

| Nelutzu222 explică (pentru Liiiax99):

Pai am Nod 32 ultima varianta care ar fi mai bun?

| Liiiax99 a răspuns (pentru Nelutzu222):

Bitdefender Antivirus Plus 2013

| Radeas1 a răspuns:

AlexandraNyco e tufa. Eu am trecut prin widnowsuri de la 3.11 for workgroups pana la 8. Acum am 8. Poate tu ai formatat doar C. Daca ai ceva important (poze, muzica, filme) baga-le pe DVD si reface iar Windows-ul. Daca se misca mai bine, atunci ai virusi.Cel mai probabil virusii sunt din jocuri. Si nu, NOD32 nu e bun. Scaneaza cu MBAM, apoi baga MSE/Avira. Daca merge tot asa, desface unitatea aia si da putin cu aspiratoru.

| Nelutzu222 explică (pentru Radeas1):

Eu numai c am formatat in d am tot (poze, muzica, jocuri ) si poate de asta merge ca nu am formatat nici odata D de cand am pc-ul de cativa ani Am sa incerc variantele tale si sa vad pe urma cum se prezinta Ms de ajutor

| AlexandraNyco11 a răspuns (pentru Radeas1):

Daca is eu tufa tu esti tufoi!

| AlexandraNyco11 a răspuns:

Sincera ma pricep la Pc-uri ca si tata! Sa iti refaci win! Poate merge! Daca nu... Poate e stricat ceva! Iti sugerez sa te uiti prin Pc sa vezi ce are! De multe ori se intampla ceva din inauntrul lui! Sau daca nu are nimicpui un alt win. Cum ar 7! Sper sa te fi ajutat!

| Nelutzu222 explică (pentru AlexandraNyco11):

Pai stricat sau ceva pe acolo nu ii, m-am uitat ieri si ii in regula totul racirea si toatea alea funcioneaza nu stiu ce are! MS DE SFAT.

O SA INCERC SA REFAC WIN IARA

| AlexandraNyco11 a răspuns (pentru Nelutzu222):

Bine! Incearca sa il schimbi din nou! Daca merge la fel pune win 7! Sau 8! Nu se stie daca merge win 8!