| GrigoreCostinel a întrebat:

Am o mica problemă. Știe cineva ce amperaj scoate la o sursa de PC, mai exact, pe cablurile de 5 v? Din cate stiu, cablurile de alimentare sata au : galben-12v, negru-masa, negru-masa și rosu-5v.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

O sursa "scoate" amperaj doar daca are conectat un consumator.
In lipsa unui consumator, amperajul este 0 la orice tensiune.

Ceea ce ai vrut tu sa intrebi: ce amperaj maxim poate suporta o sursa la iesirea de 5V?
Raspunsul este scris pe eticheta aplicata pe sursa.

Ca ajutor, sursele de curent din calculatoare suporta 20-50A pe iesirea de 5V, in functie de fabricant si model.
Evident, cablurile de iesire si mufele trebuie sa reziste si ei la un asemenea amperaj, cu toate ca curentul este distribuit pe mai multe ramuri de sarcina.

3 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Amperajul maxim pe care il poate duce sursa este scris pe sursa si difera de la un tip de sursa la altul.

| GrigoreCostinel explică (pentru Bula):

Problemă este alta. Am un pi și vreau să îl alimentez cu 5v și are nevoie de 2a. Dar spune că nu are voltaj. Am măsurat dar este ok mă gândeam că este din cauza amperajului

Bula
| Bula a răspuns (pentru GrigoreCostinel):

"Are nevoie de 2A" inseamna ca se alimenteaza cu 5V si consuma maxim 2A.
Daca spune ca n-are voltaj, atunci e alta problema, probabil in aparat.