| wanna a întrebat:

Salutare,

Am o mica problema:
Vreau sa instalez windows_ul pe un laptop nou ASSUS. Am intrat in BIOS am selectat ca first boot device MATSHITADVD-RAM iar dupa ce ii dau ii dau save and exit mi se duce tot >FreeDos= instalarea mea nu incepe.
Are careva idee de ce se intampla asta? ce nu fac cum trebuie si mai ales. cum pot sa incep amarata asta de instalare?

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Incearca alt windows, poate nu e bootabil cel pe care il ai! La unele laptopuri am mai gasit si alta setare in afara de cea din Bios si anume apasa F12 si selecteaza si aici prima bootare sa fie de pe DVD-ROM.

| wanna explică (pentru neluL):

E posibil ca DVD-ul sa nu fie bootabil?
Intreb pentru ca e DVD-ul cu Windows pe care l-am primit odata cu laptop-ul.

| neluL a răspuns (pentru wanna):

Inseamna ca nu e de vina CD-ul cu windows! Uite cum faci, intra in Bios si seteaza CD/DVD ca fiind prima optiune de bootare, apasa F10 pentru a salva modificarea si iesi din meniu -> impinge CD-ul in writter chiar cand isi face restartul si apoi apasa orice tasta (de regula tasta space, enter)pentru a porni instalarea.

| horia2012 a răspuns:

Tu ai procedat corect, dar instalarea nu incepe pentru ca DVD-ul nu e bootabil. Ori cauti o imagine pe net (iso) si scrii tu un DVD cu ea (sa ai alt calculator), ori iei de la altcineva.

| shannygelu a răspuns:

Bateria de la bios trebuie schimbata