| danzel4all a întrebat:

Salutare am o placa de baza model - ASRock G41M-VS3. As vrea sa stiu daca e destul de buna si daca merge bine cu jocuri mai noi daca ai pun o placa video de 1gb si vreo 4gb de ram. vreau sa stiu daca se merita sa o tin ca am cumparato din magazin noua. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| thekillerboyka a răspuns:

LGA775, este denumirea completa a socket ului. Si m-am referit sa pui 8memorie interna in cazul in care iei alta placa de baza cu un alt procesor.
Ok deci nu-ti poti lua o placa video prea buna deoarece tu ai pci 1.1 Deci nu-ti poti pune o placa video prea buna, doar una veche gen seria 7000 de la nVidia, care sunt deja foooarte vechi si slabe! Bine poti pune si o placa video mai noua, dar o sa-ti mearga doar la jumatate din cat poate ea, deci nici asa nu faci treaba, Dar daca tot vrei sa-ti iei o placa video, pune si tu un 9500gt sau 9600gt de la nVIDIA sau un hd4600 /hd3600 de la ati. (nu ai sa joci jocuri noi cu ele)

5 răspunsuri:
| thekillerboyka a răspuns:

Man, placa de baza nu influenteaza deloc performantza in gaming. Important e placa video (si nu ca are memoria grafica de 1gb, asta e o informatie aproape inutila, mai bine miai zice modelul) Si placa asta de baza are socket 775 deci pci express 1.1 -> placa video slaba, iti recomant o alta placa de baza cu un alt procesor -> pe socket mai nou si sa-ti iei cu pci 2.1 ( pentru 3.0 iti trebuie ivy brigde si procesoarele alea is cam scumpe). Deci si o alta placa vide. Daca vrei sa ramai la placa asta video placa de baza e ok... Dar deja pc u tau e mult prea depasit (foarte slab) si daca nu vrei sati mai iei si o alta placa video, iti recomand un APU (+ alt memorii {8gb = 100lei}), detin si eu un APU si este destul de puternic. In orice caz mult mai puternic decat placa ta video pe pci 1.1 chiar daca are 1gb memorie grafica, iar apu ul foloseste memoria RAM pe post de memorie grafica

| danzel4all explică (pentru thekillerboyka):

Placa am completato cu un procesor LGA, Pentium Dual Core, 2. 8GHz, 4M. ce placa video imi recomanzi sa fie si pretul destul de bun in cazul in care ai pun 8Gb de ram?

| danzel4all explică (pentru thekillerboyka):

Mersi man pentru raspunsuri. oricum mia adus cineva o placa video ATI HD5450 DE 1GB/64BIT GDDR3 apoi am sa-i pun si 8gb de rami si asta e sper sa mearga destul de bine. As schimba placa de baza dar am cumparat-o recent din magazin si am si garantie la ea. In sfarsit mersi frumos de atentie man. Stima

| danzel4all explică (pentru thekillerboyka):

Inca o intrebare mai am ca am vazut ca te pricepi. N-ar fi mai buna o placa de baza gigabyte h61m-ds2? Si am la ea si procesor G645 Intel dual core 2, 9 ghz.

| thekillerboyka a răspuns (pentru danzel4all):

LGA775, este denumirea completa a socket ului. Si m-am referit sa pui 8memorie interna in cazul in care iei alta placa de baza cu un alt procesor.
Ok deci nu-ti poti lua o placa video prea buna deoarece tu ai pci 1.1 Deci nu-ti poti pune o placa video prea buna, doar una veche gen seria 7000 de la nVidia, care sunt deja foooarte vechi si slabe! Bine poti pune si o placa video mai noua, dar o sa-ti mearga doar la jumatate din cat poate ea, deci nici asa nu faci treaba, Dar daca tot vrei sa-ti iei o placa video, pune si tu un 9500gt sau 9600gt de la nVIDIA sau un hd4600 /hd3600 de la ati. (nu ai sa joci jocuri noi cu ele)

| thekillerboyka a răspuns:

Deci placa astalalta de baza e super buna, are pci gen 3 deci pci 3.0.