| Jucalea_Rares-Chev_1999 a întrebat:

Salutare,am placa video incorporata la cea de baza,pot pune o placa video diferita? Daca da, ce pasi ar trebui sa urmez ca sa o dezactivez pe cea din interiorul placii de baza si sa o activez pe cea separata?
DAU CEA MAI MARE FUNDA

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Odata ce ti-ai pus o placa video pe placa de baza, grafica onboard se dezactiveaza automat deci nu trebuie sa mai faci nimic in a dezactiva sau activa ceva.
Instalezi driver-ul dedicatei, si drum bun!

| RaduTN a răspuns:

Da, poti face acest lucru.

Pai, nu trebuie sa dezactivezi/activezi.
Instalezi driver-ul placii video pe care vrei sa o folosesti, daca vrei sa folosesti placa video dedicata, instalezi driver-ul ei. Daca vrei sa folosesti placa video on board, instalezi driver-ul ei.

De exemplu ai reinstalat os-ul si ai bagat driver-ul placii video dedicate, dupa o perioada de timp vrei sa folosesti placa video on board, nu te apuci sa instalezi driver-ul placii on board direct, prima data dezinstalezi driver-ul placii video dedicate cu un program specializat, ca sa nu mai ramana fisiere in urma dezinstalarii.
Un program ca acesta ar fi: IObit Uninstaller 3 www.epasystems.ro/iobit-uninstaller-3/. Apoi instalezi celalalt driver.

Bafta!