| darkstar a întrebat:

Daca am placa video incorporata pe placa de baza imi pot pune alta noua?
sau trebuie sa schimb placa de baza?

Răspuns Câştigător
| greenmile00 a răspuns:

Daca placa pe care o ai este incorporata pe placa de baza, nu ai cum sa o scoti, si nici nu trebuie sa o scoti. Ideea e ca in momentul in care o sa pui placa noua pe pci-e... trebuie sa o dezactivezi pe cea de pe placa de baza, si asta se face din bios. O sa gasesti acolo o optiune, la componentele de pe placa de baza. Teoretic ar trebui sa iti mearga noua placa si fara sa o dezactivezi pe cea de pe placa de baza, dar o sa continue sa manance din RAM, pentru ca placile incorporate in general au memorie shared, adica ii aloci o anumita memorie din memoria RAM.

| dragosbengosul a răspuns (pentru greenmile00):

Salut unde gasesc acest bois mai multe detalii?

| matters a răspuns (pentru greenmile00):

Salut greenmile00 am si eu nevoie de ajutorul tau daca se poate
cind vreau sa imi instalez widowsul imi buteaza timp de 1 mint cd si dupa imi apare o coloana de H in partea stinga---asat la windows 7 iar cind vreau sa instalez windwos xp la fel imi buteaza cd timp de 1 minut iar dupa se opreste din instalare --efectiv se blocheaza cum ar veni
ai vreo idee?

9 răspunsuri:
| greenmile00 a răspuns:

Poti sa iti pui o placa video noua daca placa de baza are slot AGP sau PCI-express. In general toate placile de baza au un slot ori AGP or PCI-E(express).

| darkstar explică:

Da, am slot pci-express
si vreau sa-mi cumpar una noua: http://www.emag.ro/......N220OC-1GI
dar nu stiu daca pot s-o scot pe cea incorporata...
mersi pentru raspunuri

| gmxromania78 a răspuns (pentru darkstar):

Nu ai de ce sa o scoti pe cea incorporata. Tu iti iei placa video aleasa si o pui in slotul pentru placa video. Nu scoate placa video integrata.

| RaZzzWaNnn a răspuns:

Depinde... daca ai slot si pentru alta da

| VLadGr a răspuns:

De obicei e prinsa in niste piulite si nu e mare lucru sa o scoti.
Ai putea pune o poza ceva ca sa ne dam seama. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă este desktop (unitate) și ai slot PCI-Ex sau AGP, da, se poate.
Dacă ai laptop, nu se poate, deoarece nu există slot pe placa de bază și/sau nici sistem de răcire.

| vlad2012d a răspuns:

Am si eu o problema asemanatoare cu cea al lui darkstar.am o placa video NVidia GeForce FX 5700 LE, iar cand o bag in slot-ul d p placa de baza si ii dau drumul la pc, imi apare niste dungi pe monitor.Dc oare?