| Pitiman a întrebat:

Am reinstalat windows-ul si cand intru in Task Manager imi apare ca memoria este mai mereu peste 60%+ iar procesorul este folosit cam 40-50% plus ca Diskul este mai mereu la 100%. Cand sunt in Chrome imi apare ca acesta foloseste 20% din memorie fara nici un task mai complicat de procesat. De ce? Fundaa

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cum era înainte?
Ce componente hardware are pc ul/laptopul?

Ce fel de Windows ai instalat? (versiune,... original sau modificat? )

Disk care sta în 100% în idle și procesor 50% îmi indica un miner, asa ca uită-te dacă și rețeaua e cumva folosita.

| Lucian2473 a răspuns:

Updatele de Windows foloseste disk-ul pana la 100%. Lasa un timp laptopul liber sa isi poata instala usor actualizarile si apoi va scadea disk-ul la un procent mai mic. Asa se intampla imediat dupa reinstalarea de Windows.

Daca problema persista timp indelungat, atunci deruleaza in jos si vezi ce proces tine ridicat memoria ram si disk-ul. Apoi incerci sa dai click din dreapta pe proces si End Task. Sau daca este o aplicatie sau program, il dezistalezi. Adr eu cred ca disk-ul isi revine singur dupa instalarea actualizarilor.

| BobocelMihai a răspuns:

Ce windows ai instalat? Windowsul trebuie ales si dupa performanta calculatorului. El o sa inceapa sa functioneze la parametrii normali dupa ce faci toate updateurile lui si bineinteles si nu in ultimul rand trebuie update la driveri. Daca sunt invechiti scade performanta pc-ului.