| Spike189 a întrebat:

Salutare, am si eu o problema cu PC-ul, ieri mi-am cumparat o placa video si alta carcasa ( NOX Coolbay SX ), doar ca nu stiu din ce motiv, cand ma joc Battlefield Hardline (momentan nu am incercat alte jocuri ), dupa 10 minute sa zicem se restarteaza pc-ul. Am descarcat SpeedFan si GPU Temp, si temperaturile sunt ok, si am facut si un test online sa vad cam de cat ar trebui sa am sursa si totul pare ok.

Procesor : Intel Core i5-4460 3,20 GHz
M. Ram : 8 GB
Placa Video : Geforce GTX 750 Ti
Sursa alimentare: 500 W

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil, sursa. Daca e no name si pe ea scrie 500 W, probabil are vreo 300 reali, daca ii are si pe aia. In momentul in care te joci mai mult, sursa e suprasolicitata si placa de baza se restarteaza automat.

Primul pas ar fi totusi o dezasamblare si reasamblare. Si de la un fir de par sau un alt obiect strain intrat intre procesor si socket poate rezulta acelasi comportament. De asemenea o mufa care nu face contact tot timpul sau un cooler (cel al procesorului) care nu e bine fixat pot fi cauza.

Dupa cum spuneam, cel mai probabil e sursa dar te-ar costa mai putin sa verifici cele de mai sus, inainte.

| Spike189 explică (pentru anonim_4396):

TIn sa mentionez ca ieri am montat pc-ul si chiar am fost atent la cel mai mic detaliu, deci nu asta ar fi problema, si cum spuneai tu, pe sursa specifica : MAX POWER 500W

| K0sti a răspuns (pentru Spike189):

Pai daca ai o pocnitoare din aia cu 3 piese 3 surcele in ea, e normal! 500W aia sunt pe eticheta doar!
Asta e o sursa de 500W adevarati: http://www.pcgarage.ro/surse/fortron/aurum-s-500/

| Spike189 explică (pentru K0sti):

Apreciez interesul

10 răspunsuri:
| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut!
Apare si ecranul Blue Screen of death?

| Spike189 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Nu, e ca si cum ar cadea curentul, se inchide si reporneste

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru Spike189):

In principiu se intampla asta ca sa previna o eroare. Poti face un update la BIOS sau poti incerca urmatorul lucru:
* Dai restart la PC -> ti apasat pe F8 -> selectezi optiunea de tip "ignore restart when error" sau ceva de genul. sper sa iti mearga.
Bafta!

| Spike189 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Ok, incerc sa fac treaba asta si o sa revin cu un raspuns.

| Spike189 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Mda, deci problema persista, cred ca o sa imi iau o sursa de 650W sau 750W, adica eu asta cred ca e problema, nu stiu ce sa zic, m'ar mira sa fie de la placa video.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru Spike189):

Da, sunt slabe sanse sa fie placa daca se inchide brusc. Incearca cu sursa dar mai intai intereseaza-te daca jocul este suportat de placa video in totalitate.