| DjFloyd a întrebat:

Salutare am si eu o problema. NU mai pot bifa nici o casuta la DATA EXECUTION PREVENTION (dep)! stie cineva cum pot face sa pot alege iar 1 dintre cele 2 nu pot da nici pe ON nici pe OF! daca mi-ar explica cineva cum rezolv problema asta dau funda big grin

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Setările din fişierul Boot.ini sunt următoarele:
/noexecute=policy_level
Notă policy_level este definit ca AlwaysOn, AlwaysOff, OptIn sau OptOut.

Setările existente /noexecute din fişierul Boot.ini nu se modifică atunci când este instalat Windows XP SP2. Aceste setări nu se modifică nici dacă imaginea unui sistem de operare Windows se mută pe computere cu sau fără suport DEP impus de hardware.

În timpul instalării Windows XP SP2 şi Windows Server 2003 SP1 sau a versiunilor ulterioare, nivelul de politică OptIn este activat implicit cu excepţia cazului în care este specificat un alt nivel de politică într-o instalare nesupravegheată. Dacă setarea /noexecute=policy_level nu este prezentă în fişierul Boot.ini pentru o versiune de Windows cu suport DEP, comportamentul este acelaşi ca în cazul setării /noexecute=OptIn.

Dacă sunteţi conectat ca administrator, configuraţi manual DEP pentru a comuta între politicile OptIn şi OptOut cu ajutorul filei Împiedicare executare date din caseta de dialog Proprietăţi sistem. Următoarea procedură descrie cum se configurează manual DEP pe computer:
Faceţi clic pe Start, faceţi clic pe Executare, tastaţi sysdm.cpl, apoi faceţi clic pe OK.
Faceţi clic pe fila Complex, apoi sub Performanţă, faceţi clic pe Setări.
În fila Împiedicare executare date, utilizaţi una dintre procedurile:
Faceţi clic pe Se activează DEP numai pentru programele şi serviciile esenţiale Windows pentru a selecta politica OptIn.
Faceţi clic pe Se activează DEP pentru toate programele şi serviciile, cu excepţia celor selectate pentru a selecta politica OptOut, apoi faceţi clic pe Adăugare pentru a adăuga programele care nu doriţi să utilizeze caracteristica DEP.
Faceţi clic pe OK de două ori.
Specialiştii TI pot controla configurarea DEP la nivel de sistem utilizând o diversitate de metode. Fişierul Boot.ini poate fi modificat direct cu mecanisme de script sau cu instrumentul Bootcfg.exe inclus în Windows XP SP2.

Pentru a configura DEP să comute la politica AlwaysOn utilizând fişierul Boot.ini, urmaţi aceşti paşi:
Faceţi clic pe Start, faceţi clic cu butonul din dreapta pe Computerul meu, apoi faceţi clic pe Proprietăţi.
Faceţi clic pe fila Complex, apoi pe Setări de sub câmpul Pornire şi recuperare.
În câmpul Pornire sistem faceţi clic pe Editare. Fişierul Boot.ini se deschide în Notepad.
În Notepad, faceţi clic pe Căutare din meniul Editare.
În caseta De găsit, tastaţi /noexecute, apoi faceţi clic pe Următorul găsit.
În caseta de dialog Căutare, faceţi clic pe Revocare.
Înlocuiţi nivel_politică cu AlwaysOn.

AVERTIZARE Asiguraţi-vă că introduceţi textul corect. Parametrul fişierului Boot.ini se citeşte acum:
/noexecute=AlwaysOn
În Notepad, faceţi clic pe Salvare din meniul Fişier.
Faceţi clic pe OK de două ori.
Reporniţi computerul.