| Jipa95 a întrebat:

Am un amd fx 6300 ( stock ), 8gb ram dual channel, si o placa de baza asrock 970m pro 3, si nu reusesc sa-i gasesc setarile potrivite pentru 4. 1ghz. De fiecare data cand pornesc Prime95 ( stress test ), oc-ul este instabil, totusi, nu primesc blue screen-uri sau restart. Am dezactivat din bios cool'n quiet, spread spectrum, c1E, si APM. De asemenea i-am marit si voltajul pe la ~1. 500V. Daca i-as mai mari voltajul ar ajuta cu ceva, exista vreun risc? Kit ca stiu destul de bine ca unii au ajuns la 4. 1ghz cu fx 6300 si la voltajul stock. Va rog, ajutor cu cateva idei happy

1 răspuns:
| SasNetRomania a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca un processor amd trebuie sa aiba un cooler custom pentru oc stabil si bun.
in al2lea rand fiecare procesor din lume are alte setari la oc, aici zic despre Voltaj. Deci tu poti sa ai noroc sau ghinion cu OC.
Daca ai activata functia de boost, nu are rost un oc. Se va autoactiva boostul cand va avea nevoie de el pentru cateva milisecunde.