| anonim_4396 a întrebat:

Am un Green Laser Pointer de 500mW cu doua baterii AAA. Intrebarea este: De ce marimea si puterea luminii se micsoreaza daca il folosesc in jur de 10 secunde dupa o pauza lunga iar dupa ce l-am folosit prima data, a doua oara dureaza 1 secunda si slabeste puterea... Tin sa mentionez ca are baterii Alkaline (Warrior - cele originale, fabricate in China). Am crezut ca bateriile s-au slabit asa ca am cumparat baterii TOSHIBA (nu sunt alkaline si nu au mercur). Deci ma gandeam ca sunt de vina bateriile deoarece nu sunt alkaline dar la inceput, dupa ce am cumparat bateriile TOSHIBA din magazin si le-am pus la laser se vedea diferenta de performanta dar dupa un timp au slabit si ele iar timpul este 3 zile maxim... si nu prea l-am folosit. Deci imi puteti spune care sa fie problema? Sa cumpar alte baterii noi alkaline? Este normal sa faca asa ledul? Mentionez ca pe intructiuni scrie: A nu se tine la temperaturi mai mari de 30* C si temp. sub 15* C sau ceva de genul.

2 răspunsuri:
| BogdanSVPetc a răspuns:

Salut,nu stiu daca te mai pot ajuta cu ceva acum dar totusi iti raspund:am si eu laser verde de 3w; replica, inspirat din modelele profesionale titan si krypton (costa de la 100 roni in sus) si cutoate ca am un radiator in jurul diodei spre deosebire de al tau dupa aproximativ jumatate de minut lumina fascicolului scade iar apoi nici nu mai aprinde chibrituri sau topeste pungi. Orsicum al tau nu e o bestie pentru a arde pentru ca nu trece de 25 grade(asta din marca 303/103/815 ajunge pana la 40).E normal ca acela cu baterii AAA nu reicarcapile(criteriu de specificare) sa reziste (pe moment)mai putin avand in vedere ca nu au radiator sau procesor(in cazul spyder 3

| mario1231 a răspuns:

?