| eleet a întrebat:

Salutare. Am un motor, cred ca este monofazic. Are 5 fire. Unul dintre ele este impamantare. Mai raman cele 4, numerotate 1, 2, 3, 4. Nelamurirea mea este urmatoarea, cum trebuie sa le leg corect? Am masurat continuitatea intre cele 4 fire, si toate au continuitate, fiecare cu fiecare. Daca conectez 1 si 4 am sens de rotatie spre dreapta. 1 si 3 spre stanga. Ce fac cu cele doua cabluri ramase in cazul in care conectez 1 si 4. Probabil motorul a avut un condensator, deoarece este nevoie de o usoare impingere a axului ca sa porneasca in turatie. Stie cineva ce tip de motor este acesta: https://ibb.co/gbqZG7
https://ibb.co/hpVy9S
https://ibb.co/d9mzG7
https://ibb.co/d7XQOn
Orice sfat e bine venit. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Da, cum a zis si Mihailescu_Valeriu, e un motor trifazic, care trebuie alimentat de la un o retea trifazata. Firul verde cu galben e firul de impamantare, conectat la carcasa de metal a motorului, iar celelalte 4 sunt cele pentru alimentare. Daca sunt 4 fire presupun ca bobinele motorului sunt legate in stea
Dar trebuie sa verifici cu un multimetru sa vezi care cabluri sunt alimentarile bobinelor si care cablu e cel comun.

Ai aici ceva indrumator, dar mai bine apelezi la un depanator sau electronist sa te ajute.
http://schema-electrica.blogspot.ro/......-220v.html

Daca in afara de firul de impamantare mai aveai doar 3 fire negre, inseamna ca bobinele motorului erau in configuratie delta/triunghi.

Motorul tau are nevoie de impingere ca sa porneasca pentru ca el e facut pentru alimentare trifazica la 380 Vca, nu la alimentare monofazata de 230Vca.

| eleet explică (pentru Arthiom):

Multumesc frumos pentru raspunsul prompt. Intrebare de incepator, daca leg doar doua fire din cele 4, si restul le izolez, se poate intampla ca motorul sa se arda?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Arthiom):

Eventual+condensator "de soc"; dar vad ca nu prea avem cu cine dialoga.

| eleet explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sunt incepator, asta nu inseamna ca refuz dialogul. Sunt dispus sa invat noutati, nu toti ne priecepem la toate.

| Arthiom a răspuns (pentru eleet):

E bine sa inveti de unul singur, dar ai grija cu ce inveti. Ar fi mai bine totusi sa intrebi pe cineva care se pricepe, sau sa pui intrebarea asta pe un forum de electronica si sigur se va gasi cineva mai priceput sa iti raspunda.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Arthiom):

Felicitari si mult spor la tot ce-ti propui sa realizezi

8 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca are 5 fire: este trifazic! firul bicolor este impamantarea; restul sunt: rosu=nul, restul sunt faze

| eleet explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

V-ati uitat macar pe poze? Unde vedeti dvs fir rosu? Apreciez ajutorul de orice fel, dar sa fie unul realist. Poate cineva va intampina aceeasi problema. Multumesc.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru eleet):

M-as uita si la poze; dar nu ai nimic, care sa reprezinte "panoul de conectate" de pe carcasa motorului. Dupa cum arata pozele tale: este un moror trifazic cu legatura-stea. (fara condensator de "soc la pornire").