| TheRaul556 a întrebat:

Mi-am schimbat de curând difuzorul de la subwoofer si cand dau volumul mai tare se aude foarte rãu difuzorul acela.Ce poate fi? Dacã e de la rezistența difuzorului, spuneți-mi cum as putea face sã o mãresc.Menționez cã difuzorul schimbat este cel de bass.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E, probabil, de la rezistenta difuzorului. Poate fi si de la puterea lui. Adica, atunci cand schimbi un difuzor trebuie sa ai grija sa pui unul la fel. Daca vechiul difuzor avea 80 W la 4 Ω (ohmi= rezistenta interna) Poti sa pui unul de 70-75 W pana la 90 W, nu-i problema. Dar daca are sub 4 Ω nu-i voie ca se arde amplificatorul sau daca pui unul mai mare se aude mai slab.

4 răspunsuri:
| TheRaul556 explică:

Si rezistenta cum as putea sa o mãresc?

| TheRaul556 explică:

Adicã sã fac 8 ohmi în loc de 4, spre exemplu

| Salontanul a răspuns (pentru TheRaul556):

Sa pui in serie cu difuzorul o rezistenta care sa completeze diferenta.

| TheRaul556 explică:

Am încercat dar rezistența a scos fum.