| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am un stick USB infestat cu viruşi pe care am nişte documente. Aş vrea să trag documentele de pe stick-ul ăla pe un alt stick, curat, dar fără să car odată cu ele şi viruşii. Eu am un laptop cu Linux şi mă gândeam să trag documentele de pe stick-ul infectat în laptop, iar apoi din laptop în stick-ul curat, dar nu sunt sigur dacă e metoda bună. Cum să fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E sansa mare daca sunt documente office sa i le stearga complet daca virusul si-a facut locsor de frica frica si inmultire in vba. Cel mai bine e sa faca cum a zis, dar sa le faca conversia in libre office de pe linux si sa le deschida. Daca zice ceva ca nu a gasit fisier sau nu are permisiunea sa deschida ceva, trebuie salvate ca fisier normal (docx, xlsx), nu fisier cu macrocomenzi activate (docm, etc.). Daca nu zice nimic, sunt curate.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"m un stick USB infestat cu viruşi....Cum să fac?"

scanează-l cu un antivirus local sau online, de exemmplu:

https://www.eset.com/us/home/online-scanner/

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Pai bun, si ce rezolv cu asta? Doar cu o scanare nu scap de toti virusii. Pe Win10 nici nu mi-l deschidea. Imi scria ca e infestat sau ceva asemanator.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citește odată, poate nu ai fost atent la ce scrie

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă omul ar fi folosit vreun antivirus ar fi stiut că după scanare, antivirusul de bun simț iți spune ce a descoperit și tot de bun simț te intreabă ce să facă: să curețe, să șteargă sau să-l lase (pe fișierul infectat desigur) în plata domnului. Concluzia e că nu sunt surprize.

Dacă ințelegi ce zic...

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu cred ca o varianta gratis de antivirus iti poate curata bine un fisier/dispozitiv. Antivirus platit n-am. Metoda pe care o sa o folosesc e ce a zis catank000, iar apoi am sa formatez complet stickul.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu cred ca..."

Alexică mamă, nu e pe crezute, e pe făcute. Ai intrebat, ți-am dat o soluție. Dacă tu știi mai bine, nu intreba, răspunde tu altora.

"Succesuri"

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Dar se mai intampla in oras la xerox-uri sa ti-l infecteze si nu e vina ta, e vina alora. Si a scris ca Windows nu-l citea ca e infectat, deci el are antivirusul din Windows care e uluitor de strict, nu te lasa si gata. Da, Eset te lasa sa rulezi oricum daca vrei sa o faci. Eu am incercat 2 zile sa dezactivez complet Win Defender ca rula simultan cu Bitdefender cumparat si n-am reusit decat pana la ora fixa. O dat refresh la iconite si s-a apucat sa scaneze ca nu stiu ce tampering detected.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum spui tu...

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

E sansa mare daca sunt documente office sa i le stearga complet daca virusul si-a facut locsor de frica frica si inmultire in vba. Cel mai bine e sa faca cum a zis, dar sa le faca conversia in libre office de pe linux si sa le deschida. Daca zice ceva ca nu a gasit fisier sau nu are permisiunea sa deschida ceva, trebuie salvate ca fisier normal (docx, xlsx), nu fisier cu macrocomenzi activate (docm, etc.). Daca nu zice nimic, sunt curate.

| LPCTSTR a răspuns:

Poti incerca sa iei fisierele pe sistemul cu linux si sa copiezi continutul, nu fisierele, macar sa ai continutul.
Poti incerca sa copiezi continutul si dupa sa-l pui intr-un fisier txt, gasesti tu...