| winter a întrebat:

Salutare, as vrea sa achizitinez un sistem audio pentru PC cu subwoofer pe care as vrea sa-l leg la Tv deoarece nu sunt multumit de sunetul lui. Ei bine, am un sistem mai vechi care daca-l dau un pic mai tare se aude rau. Ei bine am observat la aceste sisteme mai noi ca pot fi conectate si la Tv dar oare se aude mai bine? As lua un soundbar dar este prea mare ca dimensiune.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Un sound bar plus un subwoofer sunt o soluție excelentă. Depinde de câți bani vrei să bagi - găsești de la 3-400 la mult peste

| Arthiom a răspuns:

Orice sistem audio se va auzi groaznic daca semnalul audio de la intrare depaseste o anumita amplitudine (limita).
Practic, atunci cand semnalul audio de la intrare "e prea puternic", partea din semnal care depaseste limita e taiata, eliminata, acest fenomen numindu-se "clipping", si este valabil pentru orice sistem audio sau amplificator. Acum depinde si de unde incepe sa se auda urat, daca se aude urat cam pe la jumatatea cursei butonului de volum atunci e o problema pe undeva in sistem.
Ca sugestie totusi uite aici
https://www.emag.ro/......DH7MHDBBM/