| NoTurbinaNoGood a întrebat:

În materie de sisteme audio pentru cameră, ce configurație mai merită (din punct de vedere al calității sunetului) în prezent?
Soundbar + subwoofer, sau clasicele 2.0, 2.1 și 5.1?
Personal nu "cred" în soundbar, mi se par o ipocrizie în tehnica stereo. Le-am auzit doar în magazine, și par de nimic.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca asculti doar muzica, si esti si audiofil pretentios, se cere un sistem 2.0 de calitate.

Eu mi-am luat acum 5 ani un Edifier R2730DB, care acum e foarte greu de gasit.

Insa exista si alte variante:

https://www.kaufland.de/product/345435023/? kwd&source=pla&sid=43258090&gclid=Cj0KCQjwy9-kBhCHARIsAHpBjHjQzRB4HLRjC_9P0ziUTLZZxloBh6n1ZH5Z9RT2l9z3PnYl5NYkcpcaAlekEALw_wcB

https://www.kirstein.de/......r-gut.html

Ar mai fi Microlab la un pret decent, insa rata de defectare urca spre cer. (inainte am avut asa ceva, mi s-a stricat fix la 3 luni dupa garantie, si nu a mai meritat reparat).

Daca filmele si jocurile sunt ocupatia principala, atunci un sistem 5.1 (sau chiar 7.1) iti ofera avantaje.
Si avand in vedere preturile, aici nu mai pot recomanda Microlab, desi fratele meu asta are acum.

Insa inainte a avut un Logitech Z906, cam la jumatate de pret fata de Edifier-ul de acum, si nu prea exista nici o diferenta intre ele.
Chiar si Z506 e o varianta ok daca nu te induri sa dai atat.
Mai exista Genius, dar din punctul meu de vedere ar trebui evitate jucarii precum
Genius SW-HF5.1 6000
sau Genius SW HF5.1 4800
mai bine mergi cu Z506.

PS: pentru filme merge totusi si un sistem stereo de calitate, precum cel detinut de mine.
Pentru jocuri e important sa ai 5.1 pentru a auzi directia din care se apropie inamicul cat mai "diferentiat"/localizat.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru NLS):

Joc puțin, mai mult muzica mă interesează. Nu prea mai ascult la nivel ridicat, vreau claritate.
Nu știu cum se aud niște 2.0 decente, mi-e frică să aleg ceva fără subwoofer, deși în mașină am renunțat de mulți ani, realizând că e doar o zornăitoare în plus.
Am ascultat mult la Genius SW 5005, mi se pare penibil pe înalte și joase.
Logitech z5500 pare bun pe sunet, dar mi se pare exagerat prețul, nefiind prea calitativ. Sateliții se dezintegrează.
Cel mai clar sunet l-am avut la un Silvercrest 2.1, copiat după Microlab, făcut apoi și de Genius (SW-V2.1 1250).
Din păcate, fiabilitatea nu îl definește, canalele scad în timp.
Merci de recomandări!

| NLS a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

ERATA:
"Si avand in vedere preturile, aici nu mai pot recomanda Microlab, desi fratele meu asta are acum."

aici voiam sa scriu Edifier, si a platit 3000 RON pe un S760D.
Nu fac banii, iesi mai bine cu Z906 daca te intereseaza sa auzi din toate partile.

Eu nu sunt de asemenea fanul bassului foarte pronuntat, asa ca R2730DB e exact ce imi place sa aud.

Le am conectate prin cablu digital, si ascult doar FLAC-uri (altfel nu are rost sa investeti intr-un sistem pretentios, merge si Genius).

Nu folosesc deocamdata placa audio dedicata, desi am de gand, insa am un chip audio recent si de top (Realtek® ALC4082 Codec + ESS SABRE9018Q2C combo DAC), asa ca placa mai poate astepta.

Incearca sa citesti review-uri de specialitate despre R2850DB (sau R2750DB, R2730DB daca gasesti cumva versiunile vechi pe undeva...).
Mai bine de atat nu gasesti decat la monitoarele de studio, care sunt cu minim 100 eur mai scumpe, si unele nu coboara la 40Hz ca acestea (deci bass mai slab).

La sistemul meu, desi au trecut 5 ani, si ascult zilnic muzica, nu am observat inca reduceri in "punch", sunetul e vibrant, si umple camera,.
Le am direct pe podea, de o parte si alta a noptierelor patului, iar biroul e pe peretele opus, deci vreo 3, 5m intre ele si urechile mele.
Insa pozitionarea e buna zic eu, sunetul nu il aud din spate, ci de peste tot, probabil se reflecta corect in peretele din fata mea.

ar merita sa iei si niste standuri inclinate:

https://www.amazon.de/......79-7021914 pd_rd_w=oEU5M&content-id=amzn1.sym.3955759a-5377-4eb1-908e-c91526a3f049&pf_rd_p=3955759a-5377-4eb1-908e-c91526a3f049&pf_rd_r=0EFDT80QWW3NHSS7D46H&pd_rd_wg=AFSzb&pd_rd_r=bf54e45c-57c6-4a12-acaf-30b97ba3401c&pd_rd_i=B07H1D66GT&psc=1

| NoTurbinaNoGood explică (pentru NLS):

Cred că Z906 ar fi alegerea potrivită, camera având totuși 24mp... Si ecou.
Ideal era ceva wireless, dar nu vreau să cheltui mult pe muzică.
Am avut o placă dedicată 7.1 de la Realtek, pe vremea windows-ului XP. Făcea treabă, deși a fost ieftină.