| PolSecretyYy10 a întrebat:

Salutare! Aș vrea să-mi iau o placa video da nu știu de care, până acum nu am mai avut, procesorul este AMD Rzzen 3200G with Radeon Vega graphics (4Cpus) 3.6Ghz cine mă poate ajuta?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe langa sursa de care a vorbit domnul @anonimg, in alegerea unei placi video este nevoie sa ne spui si bugetul tau, asta pentru ca exista placi video la 500 de lei si altele la 10.000 de lei!

| anonimg a răspuns:

Este bine că ai spus și procesorul; dar cel mai important este sursa, pentru că trebuie să știm dacă ea oferă alimentare separată pentru placa video. Sursa nu este descoperită de niciun program din pc, și de aceea trebuie să te interesezi de modelul ei la vânzător, sau pe cutia ei în care a fost ambalată, sau să desfaci unitatea și să vezi ce scrie pe sursă.
De asemenea contează și mărimea unității dacă este atx sau mini atx, deoarece sursele prea mari nu au loc într-o unitate mică.
Înțeleg că memoria RAM este ddr4.
Și un alt lucru important este și bugetul care ți-l permiți să îl dai pentru o placă video. Repet: sursa este cea mai importantă și trebuie aflat modelul ei neapărat.

(Dezactivează funda automată din setările contului tău de TPU.)
Oricine de aici te poate ajuta în căutarea unei placi video; darnumai dacă spui modelul sursei. Eu aș alege o placă video și de la second-hand; sunt site-uri care oferă garanție la surse bune și care sunt sh.