| DeyCj a întrebat:

Salutare.Ce aplicații utilizați cel mai des pe computer?
Dacă puteți să fiți cât mai preciși ceva de genul:
Programe de arhivare/dezarhivare,Player de muzică,Player de filme,programe de conversie,Suită office, clienți de download(cenzurat aici pe site), etc.
Nu am nevoie de asta pentru un sondaj ci pentru a încerca sa integrez echivalente Linux într-un proiect de distribuție Linux ce va fi destinată unui client de al meu, asta la cererea lui.
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

7zip: arhivare/dezarhivare
aimp3: player de muzica
bsplayer sau vlcplayer: player de filme
office 2010: suita de office
firefox: browser
thunderbird: client e-mail
programe de conversie folosesc doar cand am nevoie si acum nu am deci nu pot sa-ti raspund
flashget3: manager de download
utorrent: client de torrent
linux n-am mai folosit demult (de prin 2010) deci nu pot sa-ti zic ce mai e nou prin el

| DeyCj explică (pentru al3xander):

Mersi mult de răspuns. Până acum tu ești singurul care m-a ajutat cu cel mai complet răspuns.În Linux au evoluat mult lucrurile și îți spun asta ca utilizator de Linux(folosesc un derivat făcut de mine Ubuntu natty(11.04) de aproape 3 ani, dar de exemplu pentru Gnome referitor la IM nu prea s-au schimbat. Pidgin tot fără suport pentru camera web pe yahoo a rămas de exemplu, dar în schimb compatibilitațile cu hardware-ul este 99% rezolvată, plus că interfețele grafice au evoluat semnificativ.Acuma sunt la îndemâna oricui să le utilizeze.chiar și disrtribuții Windows Like există, ca să nu mai zic de pachete de interfețe grafice proprietare de Windows vista, 7 Mac etc.E totul mult mai flexibil și încă progresează

| al3xander a răspuns (pentru DeyCj):

Pentru nimic! Da stiu ca ultima oara aveam dual-boot (windows 7 si ubuntu) si incepusem sa folosesc mai mult ubuntu decat windows. insa nu aveam nevoie de antivirus sau mai stiu eu ce solutii de securitate, era manager-ul de programe cu care cautai, instalai, stergeai programe (care erau gratis si erau gratis o gramada nu ca pe windows), insa minusurile erau ca eu sunt programator in.net (si nu exista platforma asta pe linux), pidgin nu avea suport pentru webcam (cum zici tu nici acum nu are), openoffice era bunicel (insa cand vizualizai documentele pe un calculator cu office de la Microsoft normal nu le vedeai la fel), wine nu avea suport 100% pentru aplicatiile de windows si jocuri stiu ca erau cateva dar nu cine stie ce.

4 răspunsuri:
| spy2o a răspuns:

In primul si in primul rand cred ca ai instalat wine pe linux(astfel suporta si aplicatii cu extensia.exe,care ruleaza doar pe windows).Eu folosesc:yahoo messenger,bs player, winamp, open vpn:D, etc. Uite aici un site ca sa iti fie mai usor, sunt versiuni cu cele mai folosite programe, ca sa-ti faci o idee http://www.oldversion.com Eu nu prea mai folosesc pc-ul decat ca sa citesc diverse chestii pe net, iar ca distributie linux iti recomand linux mint, a intrecut chiar si ubuntu, succes

| DeyCj explică (pentru spy2o):

Meris de răsouns.Da de acord cu Mint-ul, dar nu 13-le care e cam lent.L-am încercat și tot la natty am rămas, care îl folosesc și în prezent.