| DeyCj a întrebat:

Salutare
Zilele astea vreau să mă apuc de o distribuție Linux Ubuntu Based și am nevoie de voi ca să îmi spuneți ce aplicații folosiți cel mai des, asta pentru a mă ajuta sa decid ce echivalente să includ în această distribuție, distribuție ce la final va fi destinată unui utilizator normal de calculator sau celor ce vor să treacă de la Wingoz la GNU Linux.
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Mudokins_Abe_1978 a răspuns:

Pot sa intreb si eu de ce folosesti cu adevarat linux? (in afara de faptul ca e open)

| DeyCj explică (pentru Mudokins_Abe_1978):

Simplu.
E un sistem de operare superior Windows-ului atât din punct de vedere al construcției cât și ca rapiditate, putere, securitate a datelor și ca stabilitate în timp.
Dacă pe orice Windows indiferent că ai sau nu antivirus(poți avea cel mai performant din lume că tot colcăie și e tranzitat de viruși) tot virusat e Windowsu Microsoft-ului.
Ca aspect și efecte grafice Windows-ul e praf. Când o sa poată(veci) Windows-ul să obțină efectele grafice ce se pot obține pe o distro linux ce folosește compiz(efecte grafice în 3D și un dewsktop în 3D(de exemplu desktop linux OS 3 de la mine de pe site). Rudimentaritatea Windows-ului se vede foarte clar la Windows 8.1 unde acuma au ascuns de ochii userilor multe chestii ce erau mai transparente la 7.
Un alt motiv este securitatea și uneltele de rețea, care așa cum se știe pe Linux sunt la ele acasă. Poți transform, a un desktop linux într-un server de exemplu în 10 minute.
Fiabilitatea linux este cunoscută și practic este superioară Windows(nu are nevoie de întreținere că își face singur periodic și la fiecare boot, ceea ce Windows nu face și în timp moare sufocat de propriile lui fișiere reziduale), ca să nu mai zic că îi imposibil să virusezi un Linux că în comparație cu Windows unde dacă dai clik pe un link ce are un virus ți s-o infectat sistemul cu tot cu antivirus inclusiv datele din calculator, chiar dacă le ți pe o alta partiție(cam degeaba cu virușii moderni), pe linux virusu trebuie să aiba acces la nuceu sistemului acces ce se face prin introducerea manuală a parolei de root și notificarea în clar cu un mesaj despre ce vrea să facă aplicația respectivă, ca să nu mai zic că exe nu funcționează pe Linux, etc(un cont de superuser ce pe windows Nu există)
Nu mulți știu chestiile astea și cred că Windows e cel mai performat din lume.GREȘIT! Comercial și băgat pe gât de prodicătorii de calculatoare care pupă Microsoft-ul în dos asta e realiotate și cei ce cumpără un calculator cu Windows preinstalat crred că au primit Windows gratis fără să se uite la realitatea care e că de fapt în prețul calculatorului e inclus deja prețul licenței „gratuit" băgată pe gât
Dacă ai folosit vreo dată MAC să știi că și MAC avea într-o perioadă o parte oppensource și da e tot UNIX ca Linux-ul, unde se vede clar diferența dintre rudimentaritatea Windows și Evoluția tehnică UNIangryLinux BSD) că MAC o cam stagnat ca la fel ca Windows e close source, și o avut noroc că o avit Darwin-ul care i-o adus un plus de calitate.
ADacă ar fi să descriu toate motivele pentru care folosesc Linux nu mi-ar ajunge 3 site-uri să descriu avantajele și dezavantajele, că și Linux are hibele lui, dar nu face subiectul întrebării adresate.
Oricum ulterior am rezolvat problema cu distro linux și acuma versiunea 2 rula pe 54 de calculatoare iar cea de Upgrade rulează pe 13 și lista e în creștere :-D

| Mudokins_Abe_1978 a răspuns (pentru DeyCj):

Ce tip de exe ruleaza pe linux?

| DeyCj explică (pentru Mudokins_Abe_1978):

În mod implicit nici unul, tocmai de asta orice distribuție GNU Linux(că de fapt asta ar fi denumirea corectă) este imun la virușii de Windows, dar în schimb îi poate transmite(da și asta se rezolvă dacă folosești Clam TK pe post de scaner de fișiere ca să previi infectarea calculatoarelor ce folosesc Windows) dar datorită a două emulatoare Wine și Play on Linux se pot rula și executabile(programe de Windows) sub linux, unele din ele cu performanțe similare ca și cele de Windows.

12 răspunsuri:
| Mudokins_Abe_1978 a răspuns:

Pai da asta i-mi suna de parca as folosii virtual box(sa emuleze)asa am folosit si pentru tableta sa instalez windows xp, dar la origine am ramas tot cu android.
Acum e interesant din punct de vedere al utilizatorului(cel care nu prea le are cu unix-ul)mai poate el sa vada sa se joace sa instaleze ceva similar ca pe windows?
Pana la urma stau si ma gandesc ca si windosul e un rau necesar tinand cont de lejeritatea si usurinta cu care utilizatorul interactioneaza in sistem.
Pe cand linux e stiut ca e folosit mai mult de dezvoltatori si in cazul asta nu poti spune unui copil-Poftim ti-a cumparat taticu un pc cu linux pe el!, acu apucate si fa cateva programe! logic nu?!
Intrebarea mea era,-de ce folosesti linux?
Tot nu miai raspuns..doar ai adus cateva argumente in favoarea sistemului,atat!
Deci tu ca utilizator de linux poti sa i- mi dai cateva exemple de ce ai instalat, jucat, modificat, imbunatatit, dezvoltat, cu astea pot intr-adevar sa i-mi pot forma o idee!
Ps:sper din inima sa nu te plictisesc!

| DeyCj explică (pentru Mudokins_Abe_1978):

Argumentele ce le-am spus sunt motivele(o parte din ele) pentru care folosesc Desktop linux Os(Ubuntu based). Greșită idee cum că un copil de pe stradă nu ar fi capabil să folosească o distribuție linux. Dacă maică-mea și taică-meu, ambii foști useri de Windows au reușit să folosească Desktop linux Os la îndrumarea mea în 30 de minute de prezentare desktop(motivul pentru care am și prezentarea sistemului la mine pe site), un copil sau un user normal de calculator numa se joacă.Ba din contră îi va fi mult mai ușor deoarece Linuxu nu mai îi acel urât greu de utilizat și cu care trebuie să lucrezi numai din linia de comandă sau un sistem de operare creat special pentru specialiștii în It sau dezvoltatori.O fost la început prin anii 90. Așa o fost și Windows-ul când era la versiunea 95-2000 dar acuma tot așa îi dar Microsoft o ascuns de ochii userilor aceste chestii, tocmai ca să îi limiteze la ceea ce vor ei să faci cu calculatorul, nu la ceea ce vrei tu să faci cu el(Windows8), prin această metodă stalinistă controlând utilizatorul și mai trebuie să și plătesti pentru asta.
De jucat așa e nu te poți juca jocurile comerciale, că de era așa, WIndows-ul dispărea demult, dar cum Microsoft deține Direct angryproprietar) aplicație de care depind din construcție toate jocurile comerciale(ca Microsoft să nu moară cu Windows-ul lui cu tot o făcut manevra asta, tocmai pentru a crea dependență de Windows), asta în unrma unui fel de complot în unele cazuri plătit cu bani grei, încheiat cu producătorii de jocuri, hardware(unii din ei cum îi Sony Vaio, Toshiba, și alții) și cei de antiviruși(care sunt întreținuți artificial de complotul Microsoft, care chiar ei lansează virușii pe net și apoi îți dau soluția pe post de update la „virusu deosebit de periculos ce face ravagii"( în realitate inexistent)uneori contra cost) care au un singur scop; Banul, dacă se poate scos din piatră seacă. Joacă toți 3 în horă pentru a scoate bani cât mai mulți de pe victimele ce le spune utilizatori și se împart în 4 categorii:Ignoranți(cele mai proste animale informatice), inconștienți-idioți(fură soft la greu chiar de știu că nu e bine, sau folosesc Windows și soft contrafăcut ignorând faptul că în aceste programe se ascunde virușii reali, viruși ce nu sunt depistați de antivirușii comerciali, sau sunt depistați doar cei ce nu sunt făcuți bine(și aia din greșeală) și datorită lot internetul e un mediu periculos), neștiutori(cei mai ușor prostibil de mafia Microsoft și oppen minde(cei ca mine)(cei ce au observat dezastrul informatic și au scăpat din caracația Microsoft și nemerniciei informatice ce domină netul, folosind sisteme și aplicații libere și gratuite, și chiar DNS-uri personalizate astfel încât să utilizeze ceea ce trebuie să fie internetul și anume un mediu LIBER nu dominat de ban)de calculatoare și firme ce folosesc Windows, care îndobitociți de un complot comercial și murdar cred că Windows-u e cel mai bun, și nu e.
Nu înseamnă că pe Linux nu există jocuri, ba din contră sunt destule și chiar interesante, e adevărat că nu au o grafică așa dezvoltată, deoarece fiind non profit nu prezintă interes pentru industria software, în care e înfpit și întreținut artificial Windows.
De îmbunătățit am îmbunătățit lumea Linux cu o distribuție ce ajunsă la versiunea 2 rula pe 54 de calculatoare și se numește Desktop Linux OS(Ubuntu LTS based distro). Acum versiunea 3 ce am lansat-o în 21 oct. 2013 pe post de upgrade la versiunea 2 rulează pe 14 calculatoare din cele 54 și procesul de upgrade continuă precum și lista de useri e în creștere
Eu ca user de calculator nu am hobby-eu pierdutului vieții jucându-mă pe calculator.Prefer să îmi valorific timpul în scopuri productive cum ar fi dezvoltarea și întreținerea site-ului de la profil, pe timp de vară prefer cicloturismul drumețiil și fotografia, nici de cum nu las viața și timpul să treacă pe lângă mine jucându-mă.
ca jocri jucate ar fi Lincity-Ng, și șahul.Restul nu mă atrag de loc

| Mudokins_Abe_1978 a răspuns (pentru DeyCj):

Cu riscul de a te plictisii, pot sa i-mi dai si mie linkul cu linux versiunea din 2013?

| DeyCj explică (pentru Mudokins_Abe_1978):

Ai vrut să zici ce distribuție bazată pe GNU Linux.Care din cele 100 de distribuții cunoscute vrei, sau preferi una principală?
Pe linux nu e ca pe Windows unu și și ăla praf, ca pe Linux sut sisteme de operare bazate pe Linux și poartă numele de Distribuții, fiecare având ceva deosbit la ele, de la aplicații, la desktop-uri etc.

| Mudokins_Abe_1978 a răspuns (pentru DeyCj):

Pai una de desktop! daca se poate.

| Mudokins_Abe_1978 a răspuns (pentru DeyCj):

Si inca ceva!, exsista si o versiune pentru tableta?
daca da., un link se poate?

| DeyCj explică (pentru Mudokins_Abe_1978):

Pentru tablete ar fi Ubuntu dar încă e în dezvoltare, deci nu îl recomand( în general recomand orice în afară de Ubuntu, care după mine își cam bate joc de ceea ce însemnă Linux și spiritul OppenSource, ca să nu mai zic că și-o început procesul de Windowzizare, adică o devenit comercial, ceea ce îmi displace și nu sunt singurul de părerea asta)
De aici:http://distrowatch.com/
poți alege oricare din distribuțiile ce există.
Ca desktop îți recomand KDE(Kubuntu,Debian(avansați), PC Linux OS, Fedora, ArchLinux, etc) deoarece este unul din cele mai aspectuase și des întâlnite desktop-uri și seamănă cu Desktop-ul de Windows 7, sau Cinnamoon(LinuxMint) care e tot similar Windows 7.
Ce îți mai recomand este Desktop Linux OS(Ubuntu LTS based distro cu desktop GNOME și Cairo Dock), de la mine pe site la Proiectele mele, care la fel ca și cele exemplificate este o distro Linux Live DVD(adică o poți încerca direct de pe DVD(cu downgrade-ul de rigoare valabil tutror distro-urilor)fără să modifici nimic la calculator.
Ca să îți faci o impresie despre ce și cum, sau mai bine zis o introducere în Linux, că așa cum se știe GNU Linux nu e Windows poți vizita site-ul meu(e la profil) și la secțiunea dedicată Linux am acolo toate informațiile necesare.
Succes

| Mudokins_Abe_1978 a răspuns (pentru DeyCj):

Omule trebuie sa recunosc ca esti TARE!
Multumesc.

| DeyCj explică (pentru Mudokins_Abe_1978):

Pentru puțin.