| ionut235 a întrebat:

Salutare,ce părere aveți despre această baterie externă pe baterii? De câte ori poți să încarci la ea (adică cât timp țin bateriile) și dacă se pot schimba bateriile?

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Https://powerneed.com/en/home/153-ec06-5908246723248.html

https://www.pcgarage.ro/baterii-externe/powerneed/powerbank-cu-baterii-aa/

http://www.digitale.ro/......pentru-aa/

Dupa descriere poate folosi baterii AA (alcaline) care se pot schimba dupa utilizare cu altele noi. Se pot folosi si acumulatori NiMH AA care se pot incarca chiar in bateria externa de la un incarcator de 5V.

Bateriile alcaline 2 bucati dau 1, 5*2V=3V si au o capacitate de 1200mAh
https://youtu.be/3Mr6FOWyYsQ?t=250
iar tensiunea dela 3V e marita la 5V ceea ce conduce la o scadere a capacitatii de incarcare la 1200mAH*3/5 = 720mAh si asta fara sa iau in calcul randamentul de conversie de la 3 la 5V

Daca folosesc acumulatori NiMH AA, acestia au in jur de 1, 2*2 = 2, 4V / 2200mAh si in urma comversiei la 5V se obtine o capacitate de incarcare de 2200mAH*2.4/5 = 1056mAh

In concluzie, e o baterie externa de capacitate mica, care incarca la un curent mic de 0, 5A si ofera cel mult 700mAh deaca se folosesc baterii alcaline care trebuiesc apoi inlocuite pentru alti 700mAh si cel mult 1000mAh daca se folosesc acumulatori NiMH AA.
Un telefon cu acumulator de 5000mAh se poate incarca in 10 ore folosind 14 baterii AA. (5000mAh/500mA = 10 ore, 700mAh*7perechi de baterii AA = 4900mAh care e proximativ 5000mAh.

| halogen001 a răspuns:

Are si lanterna, deci e mai bun ca lanterna si ca incarcator de acumulatori NiMH AA. Ca baterie externa are capacitate mica de incarcare.