| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Chiar se simte diferenta timpului de raspuns al monitoarelor intre 2-5-8 milisecunde? Adica sunt 8/100 milisecunde.
Inteleg ca o secunda o putem percepe usor, insa 8 milisecunde...
( Stiu, e dubios ca am scris 'milisecunde' mereu, insa siteul nu ma lasa sa scriu prescurtat, imi corecteaza in mersi

11 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=l6x_ymJZqCM
"Adica sunt 8/1000" milisecunde. Vezi ideea de "ghosting" sau nu?

Bula
| Bula a răspuns:

"8/100 milisecunde" nu sunt 8 milisecunde tongue
8 milisecunde sunt 0.008 secunde sau 8/1000 secunde.

Eu, personal, n-am perceput diferenta intre 2-5-8 milisecunde (monitoarele si televizoarele vechi, cu tuburi deseori aveau timpul de raspuns mai mare.

| Dismally a răspuns (pentru Bula):

Te inseli, monitoarele vechi CRT aveau cel mai mic timp de raspuns, ar fi perfecte pentru gameri...

| Bula a răspuns (pentru Dismally):

Da, in afara cand nu. big grin
Deseori, pe monitoarele CRT se vedea lumina petelor impresionate mai indelungat si dupa mai multe secunde si dupa ce au fost stinse. happy

| Dismally a răspuns (pentru Bula):

Pe monitoarele CRT imaginea este redata instant, nu stiu despre ce pete vorbesti. La timpul de raspuns sunt cele mai bune, problemele lor sun la dimnesiunile foarte mari, consumul de energie si calitatea imaginii.

| Bula a răspuns (pentru Dismally):

N-ai vazut niciodata monitoare CRT cu urme pe ecranul STINS, ramase dupa folosirea indelungata a unui singur program, de exemplu Word sau altele cu suprafata mare luminoasa?
Sau ecrane TV care, la stingere, raman cu o pata colorata care se stinge incet?

Problema la CRT-uri nu este la iluminarea punctelor, ci la stingerea lor (cauzate de incarcarea electrostatica (ionizarea) mastii metalice interioare, de pe suprafata bombardata cu electroni.

| Dismally a răspuns (pentru Bula):

Nu si am avut cateva CRT-uri.

| Bula a răspuns (pentru Dismally):

Am intalnit multe, fiindca am si reparat multe TV-uri, si monitoare.

| Frank51 a răspuns:

Se vede diferenta, asa cum se vede si la 144Hz. Evident ca utilizatorii obisnuiti nu vor observa, dar nu inseamna ca nu exista aceasta diferenta perceptibila.

| Ineys a răspuns:

Nu te lasa sa scrii "m.s" deoarece e prescurtarea de messenger de la "mersi" si nu ai voie sa folosesti prescurtari aici.

Cat despre intrebarea pe care ai spus-o, pot sa-ti spun ca nu. Un utilizator de rand nu va simtii acele diferente.
Ceva ma face sa ma indoiesc si de gameri profesionisti si "cunoscatori".

Pe un display cu 60 Hz, imaginea este redesenata odata la 16-17 mersi.

O intarziere de 10 mersi ar insemna cam o intarziere de frame.
Desigur, n-o sa te afecteze si nici n-o sa observi asta.

Oamenii sunt mai receptivi la sunete. Acolo ne deranjeaza mai mult aceste intarziere.

Dar oricum, ce e sub 20 de milisecunde nu poate fi perceput de om.
Deci cum acolo e vorba de 3 milisecunde diferenta, sunt 100% ca nu vei observa vreo diferenta.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

16-17 milisecunde*
Vezi, m-a corectat cu mersi. rolling on the floor