| Teo1990 a întrebat:

Cine se pricepe si ma poate ajuta in urm problema. Vreau sa fac un calculator din piese adica mai bine zis am deja unul pe care vreau sa il imbunatatesc sa il fac 70% pentru gameing si 30% pentru restul programlor am momentan 4 gb de ram placa video f buna procesor de doar 2, 33 gHz dual core si vreau sa cumpar ca am inteles ca pentru rularea jocurilor mai bine trebuie un procesor si cv ram in plus ce ar fi ideal sa cumpar ca sa mearga jocurile care sunt anuntate sau care au aparut recent tongue (Mentionez ca imi merg si cele aparute ieri de ex dar pe low si cu nimic altceva deschis ) de aia vreau sa stiu ce piese as putea cumpara tongue? Ceva nici prea scump nici prea iefitn adica sa zicem ceva in jur de 4 mil juma maxim pentru o piesa(ma refer la procesor)

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Salutare :),

La procesor n-as lua nimic sub modelul asta: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i3-2100-310ghz-box/
Pentru el iti trebuie placa de baza pe platforma "LGA 1155".
Te anunt din start, nu-i cine stie ce minunatie dar cu siguranta e mult mai ok decat dual core-ul pe care il ai acum :P.

La RAM, nu iti recomand mai mult decat un plus de 2GB (de preferat cu aceeasi frecventa ca si cele pe care le ai deja; cum aflii ce ai deja, daca nu stii? Instaleaza-ti "CPU-Z", il gasesti pe softpedia.com, este gratuit.)... dar si la astia sa fi atent ca ii iei degeaba daca ai sistemul de operare pe 32 de biti si nu ai de gand sa treci pe x64!
Pe 32 de biti sunt vizibili decat ~3.2GB!

Pentru viteza de acces/transfer a datelor, este recomandabil un hard disk SSD (eu as alege, ca si firma, Intel, nu mai mare de 32GB).

Eu as schimba si placa video (ceva din seria Ati 57xx daca nu iti permiti mai mult), dar daca zici ca a ta e OK... eu unul m-as mira ca sa iti mearga doar pe low ceea ce a aparut "ieri" doar din cauza procesorului... dar decizia-i a ta!

Daca mai ai neclaritati, nu ezita sa ma anunti... dar sa dai mai multe detalii concrete (de exemplu ce model de placa de baza ai, pe ce socket, etc.).

Numai bine! :)

LATER EDIT...

Hotaraste-te!
Ce procesor ai pana la urma, dual core sau Core 2 Quad (asta are 4 nuclee pe cand dual core-ul are decat doua)?

5 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Ce placa video ai si ce proceosr? zi-mi exact denumirea lor!

| florin1979 a răspuns:

Daca vrei ceva de viitor, sa stai linistit cativa ani, iti fac o lista de cumparaturi, sa zic asa! http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/445750/ pe parcurs, daca vrei sa faci overclock, iti va trebui un cooler aftermarket. placa de baza are SB (south bridge) 950 si vor merge pe ea si a 2a generatie FX(pile driver ce apar la anul in toamna. asta ca sa stii ca este de viitor. iar daca hardul si dvd writterul sunt pe ide si nu pe sata, iti trebuie de asemenea asa ceva. http://www.pcgarage.ro/......onverter/. asta ca sa nu cumperi hardu acum, care este foarte scump insa. daca vrei ceva mai ieftin, iti recomand configuratia asta! http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/445758/ de asemenea, pe parcurs, pe acest procesor quad poti adauga o placa video dedicata! dar cu porcesorul grafic inclus, iti vor merge tot ce este aparut pe high.

| VladimirPutin a răspuns:

Mai bine ai lua un ssd și ai rezolva problemele

| EMIN3M_5139 a răspuns:

Dc-shop.ro:intel core i3 3.3 ghz 476 lei, o placa video nVIDIA 9800gt-~330 lei, mai pui 2GB RAM-~70 lei si faci un pc calumeahappy

| Teo1990 explică:

Placa video este urmatoarea ATI Radeon HD 4600 Series 1GB si procesorul este urm Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8200 @ 2, 33GHz,2, 33GHz