| Alllllexandra a întrebat:

Cine se pricepe la calculatoare? Ceva gameri pe aici? Vreau sa ii cumpar iubitului meu ceva sa ii imbunatatesc calculatorul. O piesa sau ceva, nu ma pricep. Ajutor!

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un hard ssd, costa cam 250 de lei Samsung, va zbura acel desktop si o placa video de 2gb vram

| Dugalle a răspuns:

Daca nu spui ce piese are, nu te poate ajuta nimeni.

| Alllllexandra explică (pentru Dugalle):

Placa video Nvidia GTX780ti EVGA Supercloaked ACX GDDR5
8gb rami
are mouse trust gxt 31
casti trust gxt 10
Intel.Core i7-3770 cpu 3.40 ghz

| ﱞﱞﱞ a răspuns:

Cumpara-i 16gb ram si nVIDIA gtx 980 si o sa te iubeasca toata viata, zic si eu...

| Alllllexandra explică (pentru ﱞﱞﱞ):

Nu prea am bani chiar de asa ceva.laughing

| T0T a răspuns (pentru Alllllexandra):

Dacă ne spui ce componente are acum ar fi perfect.

| Alllllexandra explică (pentru T0T):

O sa incerc sa aflu azi cand vorbesc cu el. cam ce sa il intreb exact? cum se numesc componentele care ajuta la jocuri?

| T0T a răspuns (pentru Alllllexandra):

Placă video, procesor, câți ram are și dacă sunt ddr 2 sau ddr3...

| Alllllexandra explică (pentru T0T):

Ok. O sa revin azi cu raspunsurile. mersi mult!

| JohnJames a răspuns (pentru Alllllexandra):

Cum a spus si GreyWest "Placă video, procesor, câți ram are și dacă sunt ddr 2 sau ddr3..." Daca are laptop atunci e sufiecient sa il intrebi modelul si poate ii ceri un link (Zi ca vrei sa il arati la cineva). Odata ce ai modelul, ai si toate caracteristicile, iar eMAG-ul de exemplu (posibil si Altex, Evomag, Flanco) te ajuta sa gasesti modele compatibile cu acesta.

| Alllllexandra explică (pentru T0T):

Deci:
placa video Nvidia GTX780ti EVGA Supercloaked ACX GDDR5
8gb rami
are mouse trust gxt 31
casti trust gxt 10
Intel.Core i7-3770 cpu 3.40 ghz
Ce as putea sa ii iau ca sa i'l fac mai bun?

| T0T a răspuns (pentru Alllllexandra):

Deja la ce are ce ai vrea să îi iei tu să îl faci mai bun e prea scump :))
Poți totuși să îi iei un SSD:

http://www.cel.ro/ssd_uri/ssd-kingston-v300-240gb-sata3-7mm-l/

| Alllllexandra explică (pentru T0T):

Si ce e ala?laughing

| Dugalle a răspuns (pentru ﱞﱞﱞ):

Ca procesor nu? O banca jefuita pe langa toate astea nu?

| Alllllexandra explică (pentru Dugalle):

? ce vrei sa spui? laughing

| T0T a răspuns (pentru Alllllexandra):

Pentru memorie.

| Dugalle a răspuns (pentru Alllllexandra):

La chestia cu banca jefuita era pentru celalalt pentru ca ceea ce a zis el e cam scump.

Ma, cam nu are nevoie de nimic pentru ca e scump sa ii aduci imbunatatiri.

Nu mai bine ii iei ceva ce sa ii placa si sa foloseasca? Nu stiu, ceva dar nu componente, piese, din astea.

| Alllllexandra explică (pentru Dugalle):

Pai de aia am venit la ideea asta pentru ca el e pasionat de jocuri si pc performant etclaughing Altceva nu stiu ce i'as putea lua....are cam detoate.....ai vreo idee? Ce ti'ai dori tu de la prietena ta sa fii multumit?

| Alllllexandra explică (pentru JohnJames):

Placa video Nvidia GTX780ti EVGA Supercloaked ACX GDDR5
8gb rami
are mouse trust gxt 31
casti trust gxt 10
Intel.Core i7-3770 cpu 3.40 ghz
are pc

| Dugalle a răspuns (pentru Alllllexandra):

Ceva de suflet.

Nu cred ca o sa te sadisfaca raspunsul asta deci iti zic mai detaliat.

Ori un breloc ( am o chestie cu brelocurile pentru chei, cele bine facute ce nu se rup sau strica dupa cateva saptamani. Le tin mereu cu mine ca na, cheile ) cu un mesaj, semn, niste numere sau cifre, ceva ce inseamna ceva sau chiar o bricheta reincarcabila tip breloc.

O geanta pentru laptop ar fi foarte buna in cazul meu, l-as cara mai des cu mine.

Am primit un bigmen de la o colega. In liceu mi se spunea " ursul " si ca sa vezi, acel bigmen arata ok si are un urs mare pe fata.

Poate un parfum? Eu nu folosesc parfum dar daca prietena ar gasi ceva ce chiar sa imi placa, as folosi ( ar trebui sa ma stie foarte bine pentru asta ).

Altceva, nu prea stiu. Aparent, nici eu nu stiu ce sa imi iau drept cadou...

| JohnJames a răspuns (pentru Alllllexandra):

De acord cu Dugalle... Are un PC deja puternic. Sa incerci sa il imbunatatesti e cam greu. Poate ii iei ceva mai slab decat are el sau poate ii iei ceva inutil. Nu te baga pe componente. Eventual poti sa-i iei un joc pe PC http://www.emag.ro/search/jocuri%20pc.

| Alllllexandra explică (pentru Dugalle):

laughing nu stiu deci pana acum i'am luat cana cu mesaj de la mine, perna cu un colaj de poze cu noi doi, rama foto cu poze cu noi doi. parfum prefera cele wooden dar are vreo 2....laptop nu are... poate niste hanorace asortate cu mesaj amuzant pentru cupluri!

| Dugalle a răspuns (pentru Alllllexandra):

O doamne. Cana? Perna cu colaj? Rama foto cu poza? Sunteti casatoriti? Si chiar daca ati fi, tot sunt jenante si puerile.

Hanorac cu mesaj pentru cupluri? Nu, nu, asta chiar nu.

Tot ceea ce ti-am spus in acest comentariu si il altele este pur subiectiv.

| Alllllexandra explică (pentru Dugalle):

Suntem intr'o relatie la distanta de 3 ani si crede'ma, cadourile alea sunt hrana sentimentala.

| Alllllexandra explică (pentru JohnJames):

O sa vorbesc cu varul lui sa aflu ce jocuri vrea! Excelenta idee mersi!

| JohnJames a răspuns:

Salut. De exemplu poti sa ii cumperi o placuta de memorie RAM : http://www.emag.ro/memorii/c. Pentru performantele calculatorului/laptopului este cel mai bun cadou. Poti sa ii iei si o placuta video http://www.emag.ro/search/placi_video/placa%20video?ref=srcql, insa este putin mai complicat...trebuie sa ai grija sa iei una compatibila cu laptopul/calculatorul lui si in primul rand sa fie mai buna ca si cea a lui.Eu zic ca o memorie ram este cel mai bun cadou pentru un gamer. Depinde de buget...de la 4 gb in sus eu zic ca e ok. Depinde oricum si de capacitatea PC-ului. Bafta, sper ca te-am putut ajuta.