| SynapseNinja a întrebat:

Cu ce îmi recomandați să conectez unitatea centrală la monitor (VGA, DVI sau HDMI)? De ce, care e diferența? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

VGA iese din discutie, cred ca iti dai seama motivul.

HDMI are mai multe generatii.

Daca compari HDMI prima generatie cu DVI, sunt la fel (cu diferenta ca HDMI transmite si sunet (daca ai boxe in monitor)).

DACA ai cumparat un cablu HDMI de ultima generatie (1.5 sau 2.0), si placa ta video suporta acea generatie de HDMI, atunci e indicat sa folosesti HDMI, mai ales daca ai nevoie de latime mare de banda ( ai un monitor cu rezolutie mare, 4K de exemplu).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Iar pentru viitor, daca ai iesiri la placa video si monitor, foloseste doar DP (DisplayPort), la fel, generatie relativ noua, daca folosesti rezolutii mai mari.

6 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Este vorba de technologie mai veche.
Majoritatea monitoarelor noi de pe piata folosesc conexiunea hdmi care reda calitate mai buna. In ziua de azi standardul este displayport sau HDMI.

https://playtech.ro/......lt-si-mhl/

| SynapseNinja explică (pentru Dandinelle):

Mulțumesc pentru informatii

| Zigy04 a răspuns:

HDMI-semnal display și video, de preferat conexiuni PC la TV
DVI-semnal video
VGA-pentru PC vechi, de preferat doar dacă nu ai altă opțiune. Îți recomand HDMI

| Micicumustar a răspuns:

HDMI este cel mai ok. Ai o calitate a imaginii FHD sau HD (depinde de monitor)