| marioS10maryus a întrebat:

Salutare doresc sa imi achizitione pana de craciun un pc de gaming. bugetul este de. 3000ron. FARA placa video. si nu stiu ce sa aleg Intel sau amd (P.S pe Intel voi merge pe integrata ep amd am una mai veche hd4870.)FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Eu iti fac niste configuratii, la monitoare nu ma pricep.
i7 = i5 dar cu hiper threading adica si cu nuclee psihice in gaming nu vezi dif.
Ai aici 2 variante. INTEL 35 mil sau AMD 29 MIL.
http://s8.postimg.org/kjvff80gl/varianta1.png
http://s24.postimg.org/tjim1ah1x/varianta2.png
asta e daca vrei sa faci achizitia pana in la sf lui 2013, daca vrei in 2014 revino inainte cu 2 zile de a da comanda

9 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Ce vrei sa faci pe el in afara de jocuri?
care e bugetul tau 30 mil fix sau mai pui?
vrei un sistem silentios?
de ce fara placa video? la banii aia poti lua o placa video peste 4870.
poti opta intre i5 sau amd fx6300. i 5 este peste fx dar daca e pentru jocuri nu cred ca ti-ar place sa dai 800 lei doar pe procesor.
faci cum vrei, dar raspunde-mi la intrebari

| marioS10maryus explică (pentru SasNetRomania):

Poi s-ar putea suplementa la buget daca merita sa zic un 35mil, cu monitor. pai vreau sa imi iau separat o placa video probabil la inceputu' lu ianuarie pentru a investi si in ea. Vreau sa stiu daca i5 este pest fx in gaming? (jocuri 95%. 5% net.filme.) si daca i5=i7 in gaming la watch dogs cere pe recomandat i7..si i5 4440 - 4570- 4670 care..merita sau nu se va simti diferenta la fel si al 8320 si 8350?
P.S monitor mat daca se poate

| marioS10maryus explică (pentru SasNetRomania):

Nu doresc acum placa video dar as vrea si HDD.carcasa si dvd. writer. si merita 8350 in defavoarea lui 8320? (sincer as vrea sa stiu care merita mai mult in gaming i5 sau fx83*0?)

| SasNetRomania a răspuns (pentru marioS10maryus):

NU AI NEVOEI DE HARD! ti-am pus SSD care e de 10 ori mai rapid.
i5 sau 8320 in gaming nu se vad mari diferenta maxim 5 fps.
dvd iti recomand pe asta : http://www.pcgarage.ro/dvd-writere/samsung/sh-224db-bulk-black/ desi sunt bani aruncati ca in zilele noastre nu se mai foloseste. windowsu il poti instala de pe stick, transfer de fisiere in cloud sau stick.
iar carcasa as merge pe : http://www.pcgarage.ro/carcase/zalman/z3-plus/

| SasNetRomania a răspuns (pentru marioS10maryus):

Eu iti fac niste configuratii, la monitoare nu ma pricep.
i7 = i5 dar cu hiper threading adica si cu nuclee psihice in gaming nu vezi dif.
Ai aici 2 variante. INTEL 35 mil sau AMD 29 MIL.
http://s8.postimg.org/kjvff80gl/varianta1.png
http://s24.postimg.org/tjim1ah1x/varianta2.png
asta e daca vrei sa faci achizitia pana in la sf lui 2013, daca vrei in 2014 revino inainte cu 2 zile de a da comanda

| marioS10maryus explică:

Okey ssdu' este mai rapid insa are doar 120 gb si imi va trebui si un hdd pe ssd voi pune OS si cateva programe. deci nu merita 8350 sau 4570/4670 si pot merge pe 4440 sau 8320 nu? (dar AMD SAU INTEL? as merge ep Intel pentru ca placile de baza au pciexpress 3.0 iar pe am3+ au 2.0..se va simtii aici vreo diferenta?

| SasNetRomania a răspuns (pentru marioS10maryus):

Faci cum doressti. fie Intel fie amd in gaming e cam la fel, daca mai vrei sa faci si altceva pe pcul ala randare foto video ia Intel, daca nu AMD.
pci-e fie 1.0 fie 2.0 fie 3.0 e aceeasi mancare de peste ( se potrivesc pe toate orice placa video) numa marketingul de ele.
iar pentru inceput SSD 120 eu zic ca e de ajuns, pentru programe windows si cateva jocuri, cand ai bani poti lua un hdd de 1 tb.

| marioS10maryus explică (pentru SasNetRomania):

Okey o sa iau si un hdd de 1tb dar sa zicem ca aleg Intel meerita sa iau un 4570/4670? sau pot ramane la 4440 in fond e doar frecventa nu? si la AMD merita 8350 in loc de 8320? (doar atat as mai vrea sa stiu P.S o sa primesc un gtx660 de anul nou o pastrez sau o vand palca eu as pastra-o.

| SasNetRomania a răspuns (pentru marioS10maryus):

Ceea ce ma intrebi tu de cateva posturi in coace este o chestie care nu o vezi, o vezi doar in teste, si tu nu faci teste cu toate procesoarele din lume.
la amd cat si la Intel ai frecventa turbo, care sare destul de mult in frecventa daca ai un cooler adecvat.
daca primesit moca acea placa gtx pastreaz-o, daca dai bani mai bine nu o iei, este deja serie veche.

| marioS10maryus explică (pentru SasNetRomania):

Multumesc cred ca voi merge pe 8320. Craciun fericit!