| maradona10 a întrebat:

e bine sa ai pe ON sau OFF optiunea v-sync in jocuri? am auzit ca, pe on iti afecteaza ochii. am incercat sa pun pe off si imi apare niste linii pe ecran

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Nu stiu unde gasiti toate tampeniile astea cu afectatul ochilor daca dai vsync on... cred ca le cautati mult ce e drept. Ochii ii strici daca stai mult la pc, nu ca schimbi tu un detaliu la grafica.
2. Normal sa iti dea niste linii pe ecran la vsync off. Asta e si treaba sa. vsync=vertical synchronization =sincronizare verticala. Daca imaginea nu este sincronizata, apar decalaje, si cum spui tu drept acele linii. Asta e tot.

| horia2012 a răspuns:

In lucrul normal cu PC nu e nicio diferenta intre ON si OFF la v-sync.
v-sync face urmatorul lucru:
pastreaza FPS (frame per second) cu acelasi "refres rate" (rata de improspatare) ca al monitorului (60-75Hz.)
La jocuri in schimb treaba e urmatoarea:
daca placa video poate asigura mai multe FPS decat "refres rate" al monitorului atunci v-sync il treci pe ON.
Daca in schimb placa ta video reproduce aceleasi FPS sau mai putine ca si "refres rate" al monitorului, v-sync il treci pe OFF.
Ca sa nu-ti oboseasca ochii, cel mai bine, schimbi "refres rate" la monitor pe 75 Hz si v-sync OFF.
Pe urma functie de joc, poti trece si pe ON (numai la jocul respectiv) daca vezi vreo inbunatatire.

| maradona10 explică (pentru horia2012):

Da.dar la monitor nu imi permite sa schimb refresh rate cum spui tu. ii pe 1600x900 si 60hz si asa ramane

| horia2012 a răspuns (pentru maradona10):

Refres rate e legat si de rezolutie. Scade rezolutia putin si inearca din nou.

| maradona10 explică (pentru horia2012):

Am incercat dar se vede urat.nu imi place happy

| horia2012 a răspuns (pentru maradona10):

Daca ai monitor "wide" 16:9 HD si driverul placii video complet instalat si nu din update, nu ar trebui sa se vada urat.
Ce windows ai si ce placa video?

| maradona10 explică (pentru horia2012):

Am windows 7 pro si placa NVidia gts450

| horia2012 a răspuns (pentru maradona10):

Du-te aici si descarca driver-ul. Alegi Windows-ul 32/64 biti si ai 2 variante:(fara BETA)
http://www.geforce.com/drivers
Dezinstaleaza driverul vechi, restart si instaleaza pe asta. Restart si pe urma incerci si vezi ce-ti permite din setari.
Porti incerca si din NVIDIA Control Panel.