| Sawarekh a întrebat:

Salutare, eu doresc sa am o cariera ca si Programator.
Am invatat pana in momentul de fata : CSS, HTML, JS, Bootstrap, flexbox, de asemenea cum merge treaba cu responsive.

Acum unii imi mai recomanda sa invat si NOD, altii imi spun sa invat Git...

Pana la urma, ce mai trebuie sa stiu?

Multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa stii programare in principiu.
daca incepi sa inveti 100 de limbaje si tehologii e cam degeaba.
un programator bun stie sa se descurce doar cu documentatia odata ce stie principiile.

dar, da, Git nu ar fi rau sa inveti, ai nevoie de el ca sa lucrezi intr-o echipa

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Am inteles, face sens ce spui!
Si NOD mai este necesar sa invat?

| Korkodeln a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu e nimic "necesar", trebuie sa te te uiti la ce joburi ai in vedere si sa vezi ce cerinte au.
Git pe de alta parte nu e un limbaj de programare sau framework, e un sistem de management al codului sursa, care permite lucrul simultan pe sursa al unei echipe fara sa se calce pe picioare, indiferent in ce limbaj. Pe scurt, e foarte recomandat, inclusiv interfete web (GitHub, GitLab).