| Ionut58282856 a întrebat:

Salutare, eu mai cant si am o intrebare, cum as putea la final sa pun un efect ca instrumentalul sa se auda mai incet? Adica mai incet pana dispare, ca imi trebuie

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Exista mai multe metode.
Iti dau doar 2 idei acum.
Sa presupunem ca ai instrumentalul.
1. Folosesti un mixer, pe un canal pui piesa (instrumentalul) iar pe un canal vocea direct din microfon.
Cineva sta la butoane si cand doresti, da volumul mai incet pentru canalul cu instrumentalul.

2. Folosesti un editor audio precum Audacity pentru a modifica volumul portiunii dorite din piesa.

Un profesionist ar alege prima varianta.

PS: ca fapt divers, poti face acest lucru si cu Adobe Audition sau Sony SoundForge (sunt ambele contracost), in plus cu acestea 2 poti scoate instrumentalul dintr-o piesa.

| Ionut58282856 explică (pentru NLS):

Sti cumva un program bun de mixat si gratis? Fara audacity

| Ionut58282856 explică (pentru NLS):

Sti cumva un program bun de mixat? Fara audacity.

| NLS a răspuns (pentru Ionut58282856):

Virtual DJ varianta Home.
E gratuit si destul de bun.
varianta pe bani are in plus doar chestii nefolositoare pentru mixatul in sine:
mixaj video, mai multe deck-uri (mai multe canale), teme pentru customizat interfata, poti face broadcast direct pe un server de radio.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

...sau:

MIXXX
https://www.mixxx.org/

UltraMixer Home
http://www.ultramixer.com/

Cross DJ
http://www.mixvibes.com/cross-dj-software-mac-pc/

Virtual DJ varianta pe bani merita doar daca ai de gand sa folosesti si instrumente midi... altfel cea gratuita iti ofera tot ce ai nevoie

Cele mai bune raman desigur cele platite
Traktor Pro (de la Native Instruments)
Serato DJ
Deckadance (de la Image Line, producatorii lui Fruity Loops)

| MihaitaMihai1989 a răspuns:

Acel efect se cheama fade-out. il poti face in audacity pe calculator sau pe kinemaster pe telefon de exemplu in kinemaster alegi un fundal apoi pui melodia peste sau daca vrei sa ai in format videoclip pune-ti un videoclip si apoi muzica. apesi apoi pe iconita setari si o sa vezi acolo fadeout la default o sa fie 4.00 dar o sa il dai cum vrei tu apoi salvezi in video si cu un converter il faci mp3 sau il lasi asa. good luck (cu audacity cauta pe net tutorial)