| SynapseNinja a întrebat:

Există vreun program informatic sau site ceva, un serviciu, care să localizeze un telefon mobil dupa numărul de telefon fără să aibă conexiune la internet sau gps activat? Adică să localizeze mobilul ca acesta să fie deschis sau chiar nu. Adică să și poată urmări mobilul. Vreau răspunsuri serioase, va rog frumos.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Un telefon inchis nu se poate localiza, doar vizual.
Prin conexiune de internet nu se poate face localizare, fiindca reteaua mobila acorda IP-ul de identificare pe raza de zeci- sau chiar sute de kilometrii.
Prin retranslatoarele se poate afla doar o arie destul de mare, aflata intre 2-3 antene.
Prin GPS se poate face localizare cu precizie de 1m, cu conditia sa se conecteze GPS-ul la cel putin 3 sateliti.
Prin programe sau site-uri se pot cere informatiile de localizare DOAR prin centrele (serverele) de conectare prin care comunica telefonul (adica prin de la firma de telefonie.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Vreau răspunsuri serioase"

incearcă la sri sau s.t.s.

| SynapseNinja explică (pentru sierra1):

Numai la ei nu primești astfel de răspunsuri. Dar ce legătură are cu întrebarea mea?

| sierra1 a răspuns (pentru SynapseNinja):

"ce legătură are cu întrebarea mea?"

pentu că vrei răspunsuri serioase

| SynapseNinja explică (pentru sierra1):

Păi da, vreau răspunsuri serioase din partea voastră, nu de la cei care ar trebui să ne apere, dar mulți nu o fac.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum.
Dacă e închis acel telefon nu se poate.

| NGheorghe a răspuns:

Bineânțeles ca se poate localiza, în funcție de ce telefon ai, trebuie sa intri în contul tău: pentru Android de exemplu, intri pe
https://myaccount.google.com/intro/find-your-phone
... și îți arată unde a fost ultima dată (în caz că a rămas fără baterie)
Pt ios intri pe contul de Apple;

| Bogdan70001 a răspuns:

Te asigur ca nu.In momentul de fata niciun astfel de site nu mai exista

| Vladut123456 a răspuns:

Am incercat odata un site si a fost gratis si chiar a mers mi-a aratat unde, insa nu mai stiu cum se numea si nu mai stiu daca telefonul avea gps activat.
Poti incerca, sunt unele cu plata.

| ribzero a răspuns:

Prietene daca nici politia nu poate localiza un telefon, n-ai csf

| SynapseNinja explică (pentru ribzero):

Ai și tu o mare dreptate.